Zaperci paradajza mogu biti korisni. Da li ste znali da ih možete iskoristiti kao novu sadnicu?
Ako ste vrtlar početnik sigurno ste već čuli da je poželjno otkidati zaperke. Možda vam nije baš najjasnije šta to znači, kako, kada i zašto treba da ih otkidate. Pa sam odlučila da vam malo pomognem.
Šta su to zaperci paradajza i zašto ih otkidamo?
Zaperci paradajza su mali izdanci koji se pojavljuju na mjestu gde se list odvaja od stabljike. To su grane koje se odvajaju sa glavne stabljike i rastu iz pazuha već razvijenih listova.
Zaperke je najbolje otkinuti tek kad se pojave, dok su još uvek mali, na taj način manje crpe hranu i vitalnosti glavne grane ili stabljike. Otkidanje zaperaka je uklanjanje nepotrebnih zelenih dijelova da bi se što više hrane usmjerilo u rast plodova.
Ako ne bismo skidali zaperke, paradajz bi nabujao u gusti žbun. Plodova bi bilo više, ali bi bili mnogo sitniji i često neupotrebljivi. Biljka nije u stanju da kvalitetno hrani prevelik broj izdanaka i plodova.
Zaperci se veoma lako otkidaju i ne postoji nikakva opasnost da ćete nauditi biljci ako sa nje uklonite zaperke, samo će plodovi biti krupniji i sočniji.
Na slici su obilježeni plavom bojom zaperci koje treba ukloniti, a crvenom bojom obiljezena je glavna grana ( ili središnja grana) i grane koje treba da ostavite na biljci. Grane koje sam obilježila crvenom bojom nemojte dirati, osim ako leže na zemlji ili dodiruju tlo.
Prednost uklanjanja zaperak
Prednost ovakvog načina uzgoja je i u tome što su biljke izloženije strujanju vazduha, koji sa biljaka brže isušuje rosu, čime se značajno smanjuju uslovi za razvoj bolesti, pa su i potrebe za zaštitom paradajza manje.
Kad otkidate zaperke vodite računa da su vam ruke čiste. Ako koristite makaze obavezno ih sterilišite nakon što ste završili sa uklanjanjem zaperaka na jednoj biljci. Na taj način sprečavate da se bolest prenese sa jedne biljke na drugu, ako je slučajno neka druga biljka oboljela od nečega. Nemojte da dodirujete djelove biljke gde su svježe otkinuti zaperci.
Ako odlučite ostaviti neke od zaperaka, neka to bude ispod prve cvjetne grane. Iza nje se formira druga grana koja ide u dva reda, ali u tom slučaju računajte na malo sitnije plodove. Tada treba da pojačate ishranu biljke.
Zaperci paradajza se mogu iskoristiti
Ako imate prostora da posadite još biljka, onda ostavite zaperke da malo porastu pre otkidanja. Zaperke dužine od 8 do 10 cm nemojte da bacate, nego ih ponovo posadite. Zaperci paradajza mogu lako da se ožile i posluže kao rasad.
S donjeg dijela zaperaka uklonite listove i ostavite samo one pri vrhu. Zaperke možete staviti u vodu dok ne puste žile, pa ih ona posaditi, ili ih posadite direktno u zemlju.
Nemojte se uplašiti ako zaperci prvih dana izgledaju jako loše, nekoliko dana rasad će izgledati kao da je jedva živ, ali stalnim zalijevanjem mlakom vodom održaće se u životu i ukorjeniti. Prva dva do tri dana biljke treba držati u sjeni. Zato je oblačno vreme veoma pogodno za ožiljavanje.
Ono što je vema zanimljivo jeste da će posađeni zaperci ranije dati rod nego oni izrasli iz sjemena.
Savjet
Zbog boljeg ukorjenjivanja zaperke paradajza možete tretirati prirodnim biostimulatorima. Biostimulatore možete i sami napraviti. Kako ih pripremiti možete pročitati na linku ispod.
Ja sam ove godine imala mnogo divnih biljaka koje sam uzgojila upravo iz zaperaka. Plodovi su stizali u isto vrijeme kao i na biljkama sa kojih sam skinula te zaperke. To je odličan način da uštedite, a da dobijete više biljaka.
Nemojte se plašiti, jer zaperci koji se posade odmah nakon što ih otkinemo sa biljke, zaista izgledaju kao da ce uginuti, prvih 2-3 dana, nakon toga se pocnu ispravljati i postaju sve jače i otpornije biljke. Vrlo brzo počnu da napreduju i sustižu već ranije posadjene biljke.
Samo ih redovno navodnjavajte, svaki dan im je potrebna voda bar prvih 4-5 dana. To im je potrebno da se lakše ukorjene. Jer tek kad se ukorjene biljke su u stanju da uzmu i ostala hranjive materije koje su im potrebne. Zato nakon par dana biljke počnu naglo da napreduju.
Ako ste slučajno odlomili neku granu i na njoj su cvjetovi, možete i tu granu da posadite. Možda bi u tom slučaju bilo dobro da skinete cvjetove, da bi se biljka brže ukorjenila, ona će ponovo da procvjeta, kad se dovoljno razvije.
Ali možete i da eksperimentišete i ostavite te cvjetove. Ja sam i to probala i dobila divne plodove. Ako imate prostora, vremena i uslova, zaista je zanimljivo pokušati nešto novo.
Zaperke nećemo skidati sa svih sorti
I naravno nemojte da zaboravite postoje vrste sa kojih se zaperci ne skidaju! Raspitajte se pri kupovini sjemena ili sadnica. Ili istražite sorte prije kupovine.
Dobro je pročitati i saznati vise o sortama prije same kupovine sjemena ili sadnica, tako možete saznati mnogo korisnih informacija.
Bitno je znati koju visinu i širinu će biljke da dostignu , što je veoma bitno ako imate malo prostora. Postoje i patuljaste vrste koje možete da uzgajate i u saksijama na svom balkonu.
Ako kupujete sjemenke biljaka, pročitajte na poleđini pakovanja uputstvo, obično možete naći dosta informacija, od klijavosti sjemena, do visine i širine odrasle biljke.
Zaperke nećemo skidati na niskim (determinantnim) sortama paradajza, jer oni ne utiču na prinos. Na takvim sortama skidamo samo ono sto dodiruje zemlju da bi biljku zaštitili od mogućih bolesti.
Ako imate neke nedoumice ili pitanja pišite u komentarima. Tu smo da vam odgovorimo i pomognemo.
Prijavite se na naš newsletter
Foto: Pixabay