Vršna trulež se javlja u vidu tamnih fleka na vrhu plodova, koje vremenom postaju veće i šire se u koncentričnim krugovima. Obično se javlja u ranom stadiju razvoja ploda. Kako plod raste fleke postaju tamije i pretvaraju se u tamna udubljenja koja trule.
Simptomi vršne truleži slični su simptomima plamenjače, pa se desi da ih povrtlari često zamjene.Tako nešto često probudi paniku i pomislimo da je biljka oboljela. Ali u ovom slučaju nije baš tako.
Šta je vršna trulež?
Vršna trulež nije bolest biljke, već se radi o fiziološkom poremećaju biljaka. Nedostatak kalcijuma kod biljaka dovodi do truljenja plodova, ili do opadanja i propadanja najmlađih izdanaka, kao što su cvjetovi i plodovi. Ostali mogući simptomi su:
- korijen se slabo razvija i smeđe je boje
- vršno lišće je sitnije
- biljka se sporije razvija
Ukratko, vršna trulež nastaje zbog loše apsorbcije kalcijuma. Vršna trulež se najčešće javlja na povrću kao što su :
- paradajz
- paprike
- patlidžani
- tikvice
- lubenice
- dinje
Vršna trulež – mogući uzroci
Da bi se biljke pravilno razvijale potrebno je dovoljno kalcijuma u zemljištu. Međutim, moguće je da u tlu ima dovoljno kalcijuma, ali da biljka iz nekog razloga nije u stanju da ga iskoristi, te stoga dolazi do vršne truleži. Najčešći faktori koji doprinose nedostatku kalcijuma u biljkama, i samim tim pojavi vršne truleži su vlažnost zemljišta, razina azota u zemljištu, i naravno nedostatak kalcijuma u samom tlu.
Ovaj poremećaj najčešće primjetimo kada su visoke temperature. Zašto baš tada? Zato što na visokim temperaturama biljke teško apsorbuju kalcijum iz zemljišta. Čak i kada je tlo bogato i puno potrebnih elemenata, to nije garant da će se biljke pravilno razvijati.
Da bi potrebne elemente iz tla biljka mogla da apsorbuje, potrebna je voda koja će te elemente rastvoriti. Tek takva, voda obogaćena rastvorenim elementima će doprinijeti razvoju biljke. Biljka će preko korijena provesti vodu obogaćenu nutrientima prema stablu, listovima, cvijetovima i na kraju prema samom plodu.
Sušni period
Kada nakon sušnog perioda biljka naglo primi veliku količinu vode, biljka brzo apsorbuje vodu te dolazi do viška apsorbovane vode. Većina vode odlazi u listove biljaka, gdje voda isparava, a kalcijum i ostali minerali ostaju u lišću.
Plod biljaka ne može tako brzo da preradi veliku količinu vode, te se stoga u plodovima deponuje manja količina kalcijuma, čime dolazi do manjka kalcijuma u plodovima, a samim tim i do pojave vršne truleži. Iz tog razloga, da bi biljke što bolje apsorbovale potrebne količine kalcijuma iz tla, jako je bitno pravilno navodnjavanje.
Također, ako je sušan period, zbog smanjene vlage u zemljištu, biljke neće moći uzeti dovoljne količine hranjivih materija iz tla. Ako je vlažnost prevelika, ili su duži kišni periodi, kalcijum se ispira iz tla i biljke ni tada neće moći da zadovolje svoje potrebe za kalcijumom samo putem korjena.
Još jedan od mogućih uzroka je i prečesto đubrenje, naročito azotom, koje stimulira pretjeran rast lišća i sprječava akumulaciju kalcijuma u plod biljke.
Tokođer, među mogućim uzrocima pojave vršne truleži su oštećenja korijena biljke, velika kiselost zemljišta i stres izazvan sušom ili prevelikim padavinama.
Kako preventivno djelovati?
Ako se vršna trulež već razvila na plodovima biljaka, te plodove treba odstraniti da ne bi biljci crpili hranu, jer se oštećeni plodovi ne mogu oporaviti. Stoga je prevencija jako bitna.
Da bi bili sigurni da vlažnost tla zadovoljava potrebe biljaka dobro je korisiti tenziometar – instrument za određivanje stepena vlažnosti tla. Uravnotežena vlažnost tla pomaže biljkama da bolje apsorbuju hranjive materije iz zemljišta. Optimalna vlažnost tla je drugačija za različite biljke. Neke biljke zahtjevaju više vode – neke manje. Također, vlažnost tla zavisi o od same strukture tla, da li je tlo pjeskovito, da li ima mnogo gline u sebi itd. Kad su temperature jako visoke, vodite računa o redovnom i pravilnom navodnjavanju.
Prihrana i obogaćivanje tla
Redovna primjena folijarnog dodavanja kacijuma može sprječiti da dođe do vršne truleži. Pogotovo treba voditi računa da se kalcijum dodaje folijarno u fazi intezivnog razvoja plodova. Folijarno dodavanje kalcijuma se preporučuje svakih 7-10 dana, rano ujutru kada su listovi bilke hladni.
Ako se biljke folijarno prihranjuju tokom dana kada su temperature visoke, može doći do oštećenja listova. Svakako treba obratiti pažnju na preporuke proizvođača proizvoda koji koristite. Ako je razmak prihranjivanja drugačije naveden nego u ovom tekstu, onda se pridržavajte onog što piše na proizvodu koji koristite.
Preporučljivo je da se u jesen kod obrade zemljišta ispita pH tla. U slučajevima gde je analiza pokazala da je zemljiše kiselo ili jako kiselo, u jesenjoj obradi zemljišta obavezno je obogaćivanje tla kalcijumom. Kiselo tlo u pravilu je siromašno kalcijumom, i korijen biljaka u kiselom tlu slabo apsorbuje postojeće količine kalcijuma, koji ionako nisu dovoljne za pravilan razvoj biljaka.
Kod jesenje obrade tla možete dodati usitnjene ljuske jaja i samim tim dodati kalcijum zemljištu. Neko u jesen zemljištu dodaje i kreč, ali bitno je znati da se kreč u ekološkom vrtu ne koristi. Većina novih vrtlara nije upoznata sa činjenicom da se kreč i jod ne koriste u eko vrtu, ali o tome više u nekom drugom tekstu.
Greške prilikom đubrenja
Ako se biljke pogrešno prihranjuju moguće je da se desi da kalcijum počne da se akumulira u listovima, ali da ne stiže do cvjetova i plodova. Da se ovo nebi dogodilo treba biti obazriv sa količinom azota. Ako se dodaje prviše azota biljka će stvoriti mnogo bujnih listova, i zbog te obilne vegetacije kalcijum neće stići do cvjetova i plodova. Zato treba biti obazriv sa azotnim đubrivima.
Prijavite se na naš newsletter
eko uzgojpaprikeparadajzpovrtlarstvoprihrana biljakaUzgoj povrćazaštita biljaka