Lukova muha (Delia antiqua) jedan je od najčešćih i najvećih štetočina koje napadaju luk. Lukova muha pravi veliku štetu i može dovesti luk do totalnog propadanja. Lukova muha razvija se na biljkama iz roda Allium.
Kako bi se izbjegle štete od lukove muhe, obavezna je mjera poštovanja plodoreda. Četiri godine ne smije se sijati luk na istoj površini. Pored poštivanja plodoreda bitno je da se preventivno djeluje odmah kod sjetve ili sadnje luka.
Šteta koju pravi lukova muha
Lukova muha se javlja krajem marta i u aprilu, kada su temperature iznad 10 stepeni. Uvenuće biljaka luka je prvi znak napada lukove muhe. Listovi dobiju žutu boju i postaju mlitavi. Larve lukove muhe su glavne štetočine mladog luka i mogu u potpunosti uništiti čitaj usjev.
One također napadaju glavice luka sa donje strane. Pisali smo u prethodnom tekstu o organskoj zaštiti luka od lukove muhe, pa evo jedna veoma efikasna i jednostavna metoda.
Zaštita od lukove muhe
Jedna od najboljih organskih metoda prevencije je posipanje šećera u redove u toku sadnje luka, ili se šećerom mogu posipati lučice, prije zagrtanja zemljom. Lukova muha ne podnosi slatko okruženje i time ćete je odbiti od vašeg luka.
Šećerna otopina je jednostavna za pripremu. Sve što vam je potrebno je da u 10 litara odstajale vode, dodate 200 grama šećera i dobro razmutite.
Ovom otopinom luk se zalijeva nekoliko puta. Najbolje je napraviti razmake od 7 do 10 dana. Ova otopina može da djeluje i preventivno. Odmah nakon nicanja biljke počnite tretirati ovom otopinom.
Ova otopina može da se koristi i u slučaju da je već došlo do napada čime se može ublažiti šteta.
Ako je već došlo do oštećenja onda ovu šečernu otopinu koristite 3 puta u razmacima od 3 dana. Nakon toga najbolje je da nastavite da je koristite svakih 7 do 10 dana.
Neko u svrhu suzbijanja lukove muhe preporučuje korištenje soli, ali to je jako loša metoda, jer sol čini tlo neplodnim. Sol će ubiti neke mikroorganizme u tlu koje su potrebne biljkama, a moguće i da će oštetiti i sam luk.
Zato vam skrećemo pažnju da u svrhe suzbijanja lukove muhe ipak koristite šećer, jer on nije štetan za tlo i biljke.