Koji su to korisni insekti? Na koji način mogu pomoći našim biljkama?
Kad vidimo insekte na svojim omiljenim biljkama često reagujemo pogrešno, misleći da će nanijeti štetu biljkama koje volimo. Neki insekti se samo nađu na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme. Nekad se dogodi da neko uništi dobre insekte, one vrijedne pomagače u našem vrtu ili cvijetnjaku. Ali nisu svi insekti štetočine i neće svi insekti da naude našim voljenim biljkama. Možemo učiniti puno više za naš vrt ako radimo zajedno sa prirodom, edukujemo se o korisnim insektima i naučimo kako da ih privučemo da se nastane u našem vrtu.
Sve više se obraća pažnja na organsku proizvodnju sa težnjom da se smanji upotreba pesticidai hebicida. Uočeno je da određene vrste insekata imaju veliki uticaj na povećanje prinosa, suzbijanje štetočina, a samim tim i nekih bolesti biljaka.
Koji su to korisni insekti?
Pa možda možemo da napravimo podjelu korisnih insekata na one koji povećavaju prinose u biljnoj proizvodnji oprašivanjem (pčele, solitarne pčele, bumbari i solitarne ose) i na one koji suzbijaju štetne insekte (bubamare, pauci, bogomoljke).
Uholaže se također ubrajaju u korisne stanovnike vrta, ali ukoliko nemaju dovoljno insekata za prehranu, mogu naštetiti voću. Preko dana se kriju u mraku, a noću izlaze u lov na lisne vaši. Larve zlatooke (Chrysopa perla) su predatori i uništavaju lisne vaši, larve kruškine buve, grinje, mušice gala, jaja leptira, tripse i štitaste vaši.
Bubamara (Coccinellidae)
U Europi živi više od 100 vrsta bubamara, a samo mali broj uzrokuje štete na kulturnim biljkama.
Afidifagne bubamara (hrane se biljnim ušima), akarifagne (hrane se grinjama) i kokcidifagne bubamara (hrane se štitastim ušima).
Bubamare se nalaze u grupi vrlo korisnih insekata. Bubamare su prirodni neprijatelji velikog broja drugih insekata, a posebno biljnih vaši i ostalih insekata koje se hrane biljnim sokovima. Bubamare pojedu 50-60 biljnih uši na dan.
U proljeće ženka polaže jajašca u grupama na naličje lista, ali uvijek u blizini kolonija vaši. Larve su jako proždrljive i dnevno pojedu i do 600 biljnih vaši.
Na smanjenje populacije bubamara utiču niske temperature kao i nedostatak hrane u proljeće. U cilju povećanja procenta preživljelih bubamara bilo bi korisno postaviti kućice koje će omogućiti njihovo uspješnije prezimljavanje. Kućice možete sami napraviti.
Ofarbajte daske u crveno do crveno smeđe boje, jer te boje privlače bubamare. Vrata je preporučljivo da budu sa lamelama koje su pod uglom od 45 stepeni. Unutrašnjost treba da bude dubine 10-12cm i ispunite je barskom trskom. Kućice postavite u blizini vrta ili voćnjaka na mjestu zaštićenim od vjetra na visini od 1.5- 1,8m.
Kako da privučete bubamare
Biljke sa cvijetovima u obliku kišobrana privlače bubamare. Cvijetni vrt zasađen geranijumom, kozmosom, cinijama, carskim okom, pijetlovom krijestom, ivančicama ili coreopsisom, ne samo da će privući bubamare već će i izgledati predivno.
Ako sadite začinske biljke, bubamare možete privući ako posadite cilantro, komorač, matičnjak ili melisa, kopar…
Bogomoljke
Mala zanimljiva činjenica…bogomoljka je jedini insekt koji može okrenuti glavu za 180 stepeni! Bogomoljke su korisni insekti jer smanjuju brojnost mnogih štetočina.
Prilično su proždrljive prirode i one će jesti razne insekte uključujući skakavce, lisne uši, voćne mušice, kućne muhe, moljce i zrikavce… Posebno su efikasne protiv mrežastih stjenica koje najčešće napadaju kruške.
Kako da privučete bogomljoke u svoj vrt
Mogu ih privući biljke iz porodice ruža ili malina, kao i visoke trave i grmlje koje nudi utočište.
Uholaže
Uholaže uništavaju lisne uši i imaju veoma značajnu ulogu u poljoprivredi, jer se radi o korisnom insektu, a u manjoj mjeri o štetočini. Hrani se plodovima voća, ali samo onda kad nema dovoljno drugih insekata. Korisne su jer uništavaju lisne uši, crvene paukove, grinje i jaja ostalih štetnih kukaca u voćarstvu.
Šta privlači uholaže
Uholaže jako privlači grožđe, voće, povrće, lisne uši i drugi insekti. Uholažino stanište treba postaviti na stabla u voćnjaku ili vrtu da bi ih privukli.
Pčele i drugi oprašivači
Mnogobrojna istraživanja dokazala su da oprašivači ne samo što omogućuju oplodnju cvijeta nego i omogućuju kvalitetno zametanje ploda, utiču na bolji ukus i pravilno formiranje oblika ploda, te povećavaju kvalitetu ploda.
Iako se misli da su pčele medarice najbolji oprašivači, solitarne pčele su efikasnije. Za razliku od medarica, koje cvijetni prah nose u posebnim vrećicama na zadnjem paru nogu, solitarne pčele građom tijela bolje odgovaraju funkciji oprašivanja. Tijelo im je prekriveno gustim dlačicama koje su pune statičkog elektriciteta.
To je razlog zbog čega se polen puno jače hvata za dlačice, tako da prilikom obilaska cvijetova solitarna pčela efikasnije oprašuje cvjetove. Prema nekim istraživanjima, jedna solitarna pčela ima učinak kao 120 radilica medonosne pčele!
Jedna od veoma divnih biljka koju možete posaditi u svom vrtu i na taj način privući oprašivače je japanska dunja. O toj divnoj biljci možete više pročitati ako kliknete na link ispod
Zapamtite insekti u vašem vrtu mogu biti korisni, bitno je znati razlikovati korisne insekte i štetočine. Privlačenjem korisnih insekata u svoj vrt olakšavate sebi da vaš vrt ostane organski.