Kopar je aromatična biljka koja pripada porodici Apiaceae, negdje poznatiji pod nazivom Mirođija. Uzgajanje kopra može biti relativno jednostavno, pa ga možete gajiti u bašti, saksijama ili kontejnerima na terasi.
Sveži listovi i sjeme kopra su najčešće korišćeni u kulinarstvu, iako se osušeni takođe mogu koristiti.
Kopar je poznat po tome što se dobro slaže s ribom i morskim plodovima, pa se često koristi u jelima poput marinada, umaka, salata i supa. Takođe se koristi za aromatizaciju raznih povrća, riže i mesa.
Osim svoje kulinarske upotrebe, kopar ima i neke ljekovite osobine. Vjeruje se da ima blagotvorno dejstvo na probavu, može pomoći u smanjenju nadimanja i grčeva, a koristi se i u čajevima kao blagi sedativ.
Sjetva kopra
Kopar preferira sunčane pozicije i dobro drenirano zemljište s pH vrijednosti oko 6,0 do 7,0. Ako je tlo siromašno hranjivim tvarima, dodajte kompost kako biste ga obogatili.
Kopar je biljka koja preferira umjerenu klimu. Najbolje vrijeme za sjetvu kopra je u proljeće kada prođu rizici od mraza, jer je toplina važna za klijanje sjemena.
Kopar se može sijati izravno na otvoreno tlo. Kopar se sije na relativno plitkoj dubini. Sjeme kopra je sitno i brzo klija, pa nije potrebno sijati ga duboko u tlo. Na dubljoj dubini sjeme može imati poteškoća u klijanju, jer ne dobija dovoljno svjetlosti.
Zato je važno sijati ga na odgovarajućoj plitkoj dubini kako bi klice mogle lakše proći kroz tlo i dostići površinu.Napravite brazde u tlu dubine oko 6 mm do 1 cm.
Razmak između redova trebao bi biti oko 30 cm. Sjeme posijte u brazde na razmaku od oko 15-30 cm. Nakon što posijete sjeme, nježno ga pokrijte tankim slojem zemlje i lagano pritisnite kako biste osigurali dobar kontakt između sjemena i tla.
Ako sijete kopar u posudu ili saksiju, takođe ga posijte na istoj plitkoj dubini i prekrijte zemljom kao što je gore opisano. Ovo će pomoći klicama da brže izađu na površinu i započnu rast.
Nakon što klice izrastu, razrijedite ih tako da ostane dovoljno prostora za svaku biljku. Razmak između biljaka trebao bi biti oko 15-30 cm.
Kopar treba umjerene količine vode
Odmah nakon sjetve, zalijte tlo lagano kako biste osigurali vlagu potrebnu za klijanje sjemena. Nastavite redovno zalijevati tlo kako bi biljke ostale dovoljno hidrirane.
Tlo treba biti dobro drenirano kako bi se spriječilo zadržavanje viška vode oko korijena biljke. Stajaća voda može dovesti do truljenja korijena i drugih problema. Kopar ne podnosi previše vlažno tlo.
Prihrana kopra
Kopar je biljka koja može uspijevati u dobro pripremljenom tlu bogatom organskom materijom. Međutim, dodatna prihrana može biti korisna kako bi se poboljšao rast i razvoj biljaka, posebno ako tlo nije dovoljno plodno. Evo nekoliko smjernica o prihrani kopra.
Dodavanje komposta u tlo prije sadnje kopra može poboljšati strukturu tla i dodati hranjive materije koje biljke trebaju za rast. Kompost je prirodni izvor hranjivih materija i poboljšava plodnost tla.
Možete koristiti organska gnojiva koja su prirodna i polako otpuštaju hranjive materije u tlo. Prirodna gnojiva, poput stajskog đubriva ili gnojiva od koprive, mogu biti dobar izbor za prihranu kopra.
Redovno pratite izgled biljaka kako biste uočili znakove bilo kakvih problema s hranjivim materijama. Prekomjerno gnojenje takođe može izazvati probleme, pa je važno pažljivo prilagoditi prihranu prema potrebama biljaka.
Važno je napomenuti da kopar nije zahtjevna biljka kada je u pitanju prihrana, i previše gnojiva može dovesti do prevelikog rasta vegetacije, a smanjenog intenziteta arome i ukusa lišća. Uobičajeno, dobro pripremljeno tlo i umjerena prihrana mogu zadovoljiti potrebe ove biljke i omogućiti zdrav rast kopra.
Ako primijetite da biljke kopra imaju problema s rastom ili su izložene stresu, možete koristiti tečna bio gnojiva za brzu apsorpciju hranjivih materija. Pazite da ne pretjerate s količinom gnojiva kako ne biste izazvali pretjeran vegetativni rast na štetu kvalitete lišća.
Uzgoj kopra u saksijama
Kopar je idealan za uzgoj u saksijama, jer možete kontrolisati uslove u kojima raste, a takođe vam omogućava da ga imate na dohvat ruke, na primjer, na terasi ili balkonu.
Evo nekoliko koraka za uzgoj kopra u saksijama:
Odabir saksije: Izaberite saksiju koja je dovoljno duboka i široka za biljku kopra. Saksija bi trebala imati drenažne rupe na dnu kako bi se omogućilo dobro oticanje viška vode.
Priprema tla: Koristite dobro drenirajući supstrat za saksije ili mješavinu treseta i perlita kako biste osigurali dobru drenažu. Možete dodati malo komposta kako biste poboljšali plodnost tla.
Sjetva sjemena: Posijte sjeme kopra na površini tla u saksiji. Nježno ga pritisnite da biste osigurali dobar kontakt sa zemljom. Sjeme kopra je sitno, pa nema potrebe da ga prekrivate zemljom.
Zalijevanje: Nakon sjetve, dobro zalijte tlo kako biste osigurali vlagu potrebnu za klijanje sjemena. Nakon toga, zalijevajte saksiju kada primjetite da je površina tla suha na dodir. Pazite da ne preterujete sa zalijevanjem kako biste izbjegli previše vlažno tlo.
Sunce: Postavite saksiju s koprom na sunčano mjesto gdje će biljka dobiti najmanje 6 do 8 sati sunčeve svjetlosti dnevno. Biljke kopra vole sunce i dobru svjetlost kako bi pravilno rasle.
Njega biljke: Kada biljke kopra počnu rasti, razrijedite ih tako da ostane dovoljno prostora za svaku biljku u saksiji. Takođe, redovno uklanjajte osušene ili oštećene listove kako biste održali biljku zdravom i podstakli rast novih listova.
Prateći ove korake, imaćete uspješno posađen kopar koji će vam pružiti svježe listove za upotrebu u kulinarstvu ili u druge svrhe. Važno je napomenuti da kopar ima tendenciju samozasijavanja, pa se može pojaviti kao “samonikla” biljka u vašem vrtu sljedeće godine ako dopustite da sjeme zrije i rasprši se po okolici.
Kopar – berba i sušenje
Berba i sušenje kopra omogućavaju vam da sačuvate ovu aromatičnu biljku za upotrebu tokom cijele godine. Pročitajte u nastavku kako možete pravilno obaviti berbu i sušenje kopra.
Berba kopra
Listove kopra možete početi brati kada biljka dostigne visinu od oko 15 cm. Berite samo spoljašnje listove, ostavljajući unutrašnje da nastave rasti. To će omogućiti da biljka nastavi rasti i proizvoditi nove listove.
Ako želite koristiti cvjetove ili sjeme kopra, pričekajte da se cvjetovi otvore. Tada možete pažljivo brati cvjetove. Ako želite skupiti sjeme, pustite da se cvjetovi osuše na biljci, a zatim pažljivo sakupite sjeme.
Kako sušiti kopar
Operite pažljivo listove kopra i osušite ih tapkanjem papirnatim ubrusom kako biste uklonili višak vlage. Zatim stavite listove u jedan sloj na čistu, prozračnu površinu, poput rešetke ili papira za pečenje.
Postavite ih na suho i toplo mjesto s dobrim protokom vazduha. Možete koristiti i dehidrator na niskoj temperaturi. Listovi će se osušiti za nekoliko dana, a zatim ih možete staviti u staklenke ili posude s hermetičkim poklopcem za skladištenje.
Ako želite sačuvati cvjetove ili sjeme kopra, ostavite ih da se osuše na biljci dok ne postanu smeđi i osušeni. Kada su potpuno suhi, možete pažljivo sakupiti cvjetove i sjeme.
Rasporedite ih u tankom sloju na papir ili krpu i ostavite ih na suhom i prozračnom mjestu dok se potpuno ne osuše. Nakon sušenja, čuvajte cvjetove i sjeme u hermetički zatvorenim posudama.
Pravilno osušen kopar će zadržati svoj ukus i aromu, a vi ćete moći uživati u njegovom bogatstvu tokom cijele godine. Obratite pažnju da se kopar ne presuši, jer to može smanjiti njegovu aromu i kvalitet.
Prijavite se na naš newsletter
biljkeeko uzgojeko vrtLjekovito biljeSušenje biljakavrtzačinsko bilje