Kadife su popularne među vrtlarima iz dobrih razloga, jer su jedne od najlakših i najljepših biljaka za uzgoj. Njihova briljantna boja, brzo cvjetanje i lakoća uzgoja čine ih dobrim izborom i za ukrasne i prehrambene vrtove.
Nema sumnje da kadife u vrtu utječu na osjećaj koji imate prilikom šetnje prostorom, ali one su mnogo više od lijepih cvjetova koji vam izmame osmjeh svaki put kada ih vidite.
Kadife su u većini slučajeva podcijenjene, ali zbog svojih mogućnosti su veoma cijenjene kod iskusnih organskih poljoprivrednika.
Da li ste znali da ova biljka prekrasnih cvjetova može spasiti vaš vrt od štetočina i bolesti?
Danas ću malo pričati o korisnim osobinama ovog prekrasnog cvijeća kojih se većina poljoprivrednika i vrtlara ne sjeća.
Kadife kao zaštitnici vrta
Kadife u vašem vrtu zaista mogu biti alternativa sprejevima protiv štetočina! Kadife privlače veliki broj korisnih insekata koji su prirodni neprijatelji nametnicima i štetočinama koje napadaju luk, paradajz, krompir, mrkvu, kupus i mnoge druge biljke.
Certifikovane organske farme koje su posadile redove kadifa su uštedjele puno novca na kupovini pesticida. Veći broj štetočina člankonožaca poput destruktivnih nematoda, grabežljivaca i parazitoida drži se na velikoj udaljenosti od farmi koje su zasadile kadife na svojim plantažama.
Naime, korijenje kadife sadrži fitonicide koji odbijaju štetne nematode u tlu koje se hrane korijenjem zasađenog bilja te mu na taj način oduzimaju potrebna hranjive materije i vodu, nakon čega biljka ili boluje ili odumire. Redovi kadifa pored polja usjeva također rezultuju većim brojem korisnih insekata, potencijalno poboljšavajući prirodnu kontrolu štetočina usjeva.
Kadife često možete vidjeti zasađene pored salate i kupusa. Postoji dobar razlog za to. Naime, puževi obožavaju kadife te njih napadaju prve, te imamo dovoljno vremena da uklonimo dosadne štetočine, a naša salata i kupus ostaju netaknuti! Također, cvjetovi kadifa privlače pčele u vaš vrt, što je neophodno tamo gdje uzgajate usjeve kojima su potrebni oprašivači poput krastavca, tikvica, voća itd.
Sada kada znamo zašto su kadife korisne u našim vrtovima, hajde da vidimo kako da ih uzgojimo.
Kako uzgojiti Kadife
Kadifa nije zahtjevna biljka. Toleriše širok spektar tla i klimatskih uslova, a najviše od svega voli sunce. Uživaju u punom suncu i vrućim danima i dobro uspijevaju na suvom ili vlažnom tlu sve dok tlo nije previše kiselo ili izuzetno siromašno.
Ova izdržljivost jedan je od razloga zašto se kadife često uzgajaju u posudama ili kontejnerima. Jednom kad se zasade, potrebno im je vrlo malo njege.
Ako su posađene u zemlju, trebate ih zalijevati samo ako je vrijeme bilo vrlo suho duže od dvije sedmice. Ako su u posudama, provjeravajte zemljište i zalijevajte ih po potrebi jer se vlaga iz posuda brzo isuši. Vodotopivo đubrivo može im se davati jednom mjesečno, ali da budem iskrena, u većini slučajeva bez đubriva će proći jednako dobro kao i sa njim.
Uzgojite kadife iz sjemena
Iako biljke kadife možete kupiti u vašem lokalnom vrtnom centru, također ih možete uzgojiti iz sjemena mnogo jeftinije. Da bi vaše kadifice bile spreme za sadnju na otvorenom u proljeće, morat ćete početi uzgajati kadife iz sjemena u zatvorenom prostoru oko 50 – 60 dana prije posljednjeg mraza. Počnite tako što ćete posude napuniti supstratom ili kompostom.
Stavite sjemena i pokrijte ih tankim slojem supstrata/komposta i držite posude na toplom mjestu dok kadife ne proklijaju. Pri optimalnoj temperaturi od 21-21 stepena Celzijusa, mlade sadnice bi trebalo da isklijaju za 5-7 dana.
Sjemenu kadife nije potrebno svjetlo da bi proklijalo, već samo toplota, pa mu ne trebate pružati dodatno osvjetljenje u tom periodu. Nakon što se pojave sadnice, premjestite posude na mjesto gdje će sadnice svakodnevno dobivati najmanje pet sati indirektne svjetlosti. Održavajte vlažnost zemljišta.
Nakon što sadnice imaju dva seta pravih listova, ili narastu u visinu od 5 cm, mogu se presaditi u vlastite posude gdje mogu rasti u zatvorenom pod svjetlom dok ne prođe posljednji mraz. Kako sadnice rastu, održavajte vlažnu zemlju zalijevanjem odozdo, odnosno ne zalijevajte preko sadnica. Nakon što prođe 30 dana od zadnjeg mraza, vrijeme je da presadite svoje kadife u vrt.
Dok sadnice ne ojačaju, redovno ih zalijvajte i pazite da ne zalijevate preko biljaka, time ćete sprječiti moguće truljenje biljke.
Briga o Kadifama
Svjetlost
Kadife obožavaju svjetlost, i najbolje rastu na sunčanim mjestima. Podnose i nešto sjenovitija mjesta, ali slabije napreduju. Boja cvjetova može varirati tj. može se desiti da budu malo svjetliji od onih biljaka koje su posađene na jako osunčanom mjestu.
Tlo
Kadife nisu izbirljive. Bilo koje dobro baštensko tlo (i malo vode za vrijeme sušnih perioda) će ih učiniti sretnima, sve dok tlo nije previše kiselo ili izuzetno siromašno. Održavajte pH tla iznad 6,0.
Voda
Kada prvi put zasadite sjeme ili sadnice kadifa, pobrinite se da dobiju redovnu vodu. Ne ostavljajte ih na suvom tlu duže od nekoliko dana. Ako je posebno vruće i sunčano, zalijevajte ih svaki dan.
Kada nakon par sedmica uspostave dobar korijenski sustav, postat će otpornije na sušu, ali i dalje će najbolje cvjetati ako im se daje voda jednom sedmično.
Temperatura i vlažnost
Podnose širok raspon temperatura, ali u vlažnim proljećima ili vlažnim ljetima mogu dobiti pepelnicu. Sadnja na punom suncu i osiguravanje dovoljnog prostora za protok vazduha smanjit će ovaj problem.
Đubrivo
Vašim kadifama neće trebati dodatna đubriva, osim ako vam zemlja nije izuzetno siromašna. Najbolje što možete učiniti kako biste produžili sezonu cvjetanja je redovito uklanjanje osušenih cvijetova.
Kako da razmnožite kadife
Lako je sakupiti sjeme kadifa jednom nakon što procvjetaju. Ostavite par cvjetova da dozru do kraja. Kad se cvjetovi osuše, odrežite ih i objesite naopako u snopove.
Sjeme se nalazi u glavicama i kad se osuši i postane hrskavo, može se laganim pritiskom smrviti čahura i izvaditi iz sjemenske pleve. Cvjetovi daju mnogo otpornog sjemena, i velika je mogućnost da će kadife i same niknuti na mjestima na kojima ste ih gajili prethode godine.
Bolesti i štetočine
Kadife su u principu jako otporne na bolesti i štetočine osim na puževe koji mogu uništiti biljku preko noći. Ako uzgajate kadife kao ukrasno cvijeće, a ne kao žrtvenu janjad za vaše povrće, rješite se puževa na uobičajen način.
Vrste Kadifa
Na raspolaganju su nam mnoge vrste ovog veselog omiljenog cvijeća, od minijaturnih do divovskih. Kadife (lat. Tagetes) su većinom jednogodišnje biljke mada postoje i višegodišnji hibridi.
Cvjetovi šarenih boja u rasponu od bijele, žute, zlatne pa do duboko narančaste i boje hrđe, ih čine spektakularanim balkonskim cvijećem i ukrasom svakog vrta.
Među popularnim sortama su visoke Afričke kadife (Tagetes erecta). Mogu narasti više od 2 metra i imati cvjetove prečnika 5 centimetara.
Boje uključuju žutu i narančastu, a zanimljiva je činjenica da se koriste i u prehrambenoj industriji za proizvodnju boja za hranu. Jako su popularne kao rezano cvijeće.
Francuske kadifa (Tagetes patula) je obično patuljasta sorta, mada postoje i višlji hibridi. Francuska kadifa je cijenjena zbog svog dugog, plodnog cvjetanja.
Obično je to niska, grmolika biljka, iako može narasti i do 18 centimetara. Ima ljubičasto obojenu stabljiku s dvostrukim cvjetnim glavicama žute, narančaste i boje mahagonija. čija je širina oko 5 cm.
Postoji preko 60 vrsta kadifa, plus brojne hibridne vrste, tako da je izbor zaista širok. U zavisnosti da li želite da ih uzgajate na balkonu ili terasi kao ukrasno cvijeće ili u vrtu kao zaštitnika vaših usjeva, koju god vrstu da odaberete, nećete pogrešiti!
Ako ste vrtlar početnik ovde možete naći neke korisne savjete:
I za kraj zapamtite: Budite organski, uzgajajte organsko, kupujte organsko, jedite organsko! Budite zdravi i čuvajte okoliš!