Sakupljanje sjemena cvijeća ima brojne prednosti u odnosu na ponovno kupovanje sjemena svake sezone. Sakupljanjem sjemena sa svojih biljaka možete uštedjeti novac.
Umjesto da svake godine kupujete novo sjeme, možete koristiti vlastito besplatno sjeme iz prethodne sezone. To je posebno korisno ako imate veliki vrt ili ako želite posaditi veći broj biljaka.
Evo nekoliko ključnih razloga zašto je korisno sakupiti sjeme i zašto je sakupljanje sjemena pametan i koristan izbor za svakog vrtlara:
Sakupljanje sjemena i očuvanje rijetkih i autohtonih sorti
Ako imate rijetke ili starinske sorte cvijeća, sakupljanje sjemena može pomoći u očuvanju tih vrsta. Neke vrste cvijeća koje nisu komercijalno dostupne ili su teško dostupne u trgovinama možete sačuvati vlastitim sjemenjem.
Prilagođavanje lokalnim uslovima
Biljke koje uzgajate iz vlastitog sjemena prilagođavaju se vašoj lokalnoj klimi i uvjetima tla. S vremenom, sjeme koje sakupljate iz vašeg vrta može postati otpornije na specifične vremenske uslove, bolesti i štetočine u vašem području.
Sakupljanjem sjemena je ekološka praksa usklađena s prirodom
Sakupljanje sjemena doprinosi održivom vrtlarstvu. Time smanjujete svoj ekološki otisak, jer nema potrebe za transportom, pakovanjem ili industrijskom proizvodnjom sjemena. Ovaj pristup je bolji za okoliš i podržava biološku raznolikost. Samim tim je jako dobar ekološki prihvatljiv pristup, praksa koja čuva resurse i ekološki osviješten način rada.
Kontrola kvalitete
Sakupljajući sjeme, imate potpunu kontrolu nad kvalitetom biljaka iz kojih sjeme dolazi. Znate tačno kako su biljke uzgojene, koje karakteristike želite zadržati i koje vrste želite promijeniti. To također smanjuje rizik od genetske modifikacije ili tretiranja hemikalijama, što se može desiti s kupovnim sjemenjem.
Eksperimentisanje s hibridima
Možete eksperimentisati sa ukrštanjem različitih vrsta cvijeća i stvaranjem vlastitih hibrida. Ovo može biti zabavno i kreativno iskustvo, pogotovo ako volite vrtlarstvo.
Vlastito zadovoljstvo i povezanost s prirodom:
Sakupljanje sjemena donosi osjećaj postignuća, jer direktno sudjelujete u ciklusu života biljke. Ovaj proces može vas dublje povezati s vašim vrtom i biljkama koje uzgajate.
Dijeljenje sjemena
Možete podijeliti sjeme s prijateljima, porodicom ili drugim vrtlarima. Ovo može biti način da proširite i razmijenite različite vrste cvijeća u vašoj zajednici, te time potičete druge na vrtlarenje.
Evo nekoliko korisnih koraka koje možete slijediti kad želite sakupiti sjeme cvijeća:
Odabir pravog vremena: Pričekajte da cvijet formira sjeme prije nego što ga počnete skupljati. U zavisnosti o vrsti cvijeta, to može biti nakon što cvijet uvene i počne stvarati sjemenke. Neko cvijeće ima čahure ili nešto slično, nekad je potrebno čekati da se čahure osuše i počnu otvarati da bi bilo dobro vrijeme za prikupljanje sjemena.
Priprema za sakupljanje: Pripremite male vrećice, ili papirne vrećice za sakupljanje sjemena. Bitno je da se sjeme skuplja u suhom vremenu kako bi se spriječila pojava plijesni.
Sakupljanje sjemena: Kada je sjeme spremno za berbu, obično ga možete jednostavno pokupiti prstima ili pincetom. Pazite da ne oštetite cvijet ili sjeme dok ga berete.
Sušenje: Nakon sakupljanja, stavite sjeme na suho mjesto da se potpuno osuši. Možete koristiti papirnate vrećice ili male posudice za ovo.
Pohrana: Kada je sjeme potpuno suho, spremite ga u zračnu vrećicu ili staklenu posudu. Bitno je čuvati sjeme na suhom, hladnom i tamnom mjestu kako bi ostalo upotrebljivo za buduću sadnju.
Oznaka: Ne zaboravite označiti vrstu cvijeta i datum kada ste sakupili sjeme. To će vam pomoći kasnije prilikom sadnje ili dijeljenja.
Vrijeme za prikupljanje sjemena cvijeća obično dolazi nakon što cvijet završi svoj ciklus cvjetanja i počne stvarati sjeme. Evo nekoliko smjernica o vremenu i vremenskim uslovima:
Kada je najbolje vrijeme za sakupljanje sjemena:
Kraj cvjetanja: Nakon što cvjetovi uvenu i latice počnu padati, biljka obično počinje razvijati sjeme. Neke vrste cvijeća, poput suncokreta, marigolda (kadifa), maka i sl., imaju jasno vidljive glavice ili čahure sa sjemenom.
Zrelost sjemena: Pričekajte da sjeme potpuno sazrije. Znakovi zrelosti uključuju promjenu boje (sjeme često postaje smeđe, crno ili tamno), lako se odvaja od biljke i često “zvoni” suho ili krckavo na dodir.
Prije nego što sjeme padne: Važno je skupiti sjeme prije nego što padne na zemlju, pogotovo ako biljka ima tendenciju da se sama rasije ili ako vjetar lako odnese sjeme.
Sakupljanje sjemena u pravim uslovima osigurava da sjeme ostane zdravo i spremno za čuvanje ili sadnju sljedeće sezone. Samim tim je jako bitno da pazite na vremenske uslove prije sakupljanja sjemena.
Sakupljanje sjemena i vremenski uslovi pogodni za sakupljanje
Suho vrijeme: Idealno je prikupljati sjeme u suhim vremenskim uslovima, po mogućnosti nakon nekoliko dana bez kiše. Vlažno sjeme može se lako ubuđati ili istrunuti ako se ne osuši pravilno.
Izbjegavanje kiše i rose: Ne sakupljajte sjeme rano ujutro kada je biljka još vlažna od rose, ili neposredno nakon kiše. Vlaga može smanjiti kvalitetu sjemena i izazvati probleme tokom skladištenja.
Blago toplo vrijeme: Umjereno toplo vrijeme idealno je za prikupljanje sjemena, jer se sjeme bolje suši na suncu prije nego što ga uskladištite.
Načini čuvanja sjemena
Osim u papirnim vrećicama sjeme se može čuvati u staklenim teglicama, ili plastičnim posudama, ali postoje određeni uslovi koje treba ispuniti kako bi sjeme ostalo zdravo i sposobno za klijanje.
Sakupljanje sjemena i pravilno skladištenje u staklenim teglicama:
Pravilno sačuvano sjeme u staklenim teglicama može ostati održivo nekoliko godina, zavisno o vrsti biljke. Na primjer, sjeme paradajza može trajati 4-5 godina, dok je za salatu ili luk to razdoblje kraće (1-2 godine).
Potpuno sušenje sjemena: Prije nego što sjeme stavite u staklene teglice, morate osigurati da je potpuno suho. Ako sjeme nije dobro osušeno, vlaga može izazvati plijesan ili truljenje. Jedan od načina da provjerite suhoću sjemena je da ga lagano stisnete između prstiju. Ako se lako lomi ili mrvi, spremno je za pohranu.
Hermetički zatvorene posude: Staklene teglice su odlične, jer pružaju hermetičko zatvaranje, što sprečava ulazak vlage i zraka. Ovo pomaže u očuvanju kvalitete sjemena kroz duže razdoblje.
Pohrana na hladnom i tamnom mjestu: Teglice sa sjemenom treba čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu, poput podruma, ormara ili frižidera. Prekomjerna toplina, vlaga i svjetlost mogu smanjiti vitalnost i klijavost sjemena.
Dodavanje sredstva za upijanje vlage: Za dodatnu sigurnost, možete dodati malu vrećicu silika gela ili malo riže u teglicu kako biste upili višak vlage.
Oznake: Označite teglice imenom biljke i datumom prikupljanja sjemena kako biste znali o kojoj se vrsti radi i koliko dugo je sjeme uskladišteno.
Korištenje plastičnih posuda za čuvanje sjemena može biti praktično i ekonomično, no ključno je osigurati da su posude dobro zapečaćene i da sjeme ostaje suho. Evo nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir:
Kako pravilno čuvati sjeme u plastičnim posudama:
Osigurajte da je sjeme potpuno suho: Kao i kod staklenih teglica, sjeme mora biti potpuno osušeno prije nego ga stavite u plastične posude. Vlaga u posudi može uzrokovati plijesan, truljenje ili smanjenje klijavosti sjemena. Sušenje sjemena možete provjeriti na isti način – ako je krhko i lako se lomi, spremno je za pohranu.
Kvalitetne, hermetičke posude: Koristite plastične posude koje se mogu hermetički zatvoriti kako biste spriječili ulazak vlage i zraka. Posude sa dobrim poklopcima, poput plastičnih posuda za skladištenje hrane, mogu biti dobar izbor.
Vlažnost i kondenzacija: Plastika nije toliko učinkovita u kontroli vlage kao staklo, pa je važno spriječiti stvaranje kondenzacije unutar posude. Kako biste to dodatno spriječili, možete staviti vrećice sa silika gelom ili malo riže u posudu kako biste apsorbirali višak vlage.
Hladno, suho i tamno mjesto: Plastične posude sa sjemenom trebaju se čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu, daleko od izravnog sunčevog svjetla i izvora topline. Frižider ili ormarić mogu biti dobar izbor. Temperaturni skokovi mogu stvoriti kondenzaciju u posudi, pa je stabilna temperatura ključna o tom morate voditi računa.
Provjera sjemena povremeno: Iako hermetičke plastične posude mogu dobro zadržavati sjeme, povremeno ih provjerite kako biste bili sigurni da nema znakova vlage ili plijesni.
Označavanje: Kao i kod staklenih posuda, važno je označiti plastične posude imenom biljke i datumom prikupljanja sjemena.
Potencijalni nedostaci čuvanja u plastičnim posudama:
Propuštanje vlage: Plastične posude, posebno one slabije kvalitete, mogu s vremenom propuštati vlagu ili zrak. To može utjecati na kvalitetu sjemena.
Kondenzacija: Plastične posude su osjetljivije na promjene temperature, što može uzrokovati kondenzaciju unutar posude ako nisu pravilno pohranjene.
Optimalna temperatura za čuvanje sjemena
Najbolja temperatura za čuvanje sjemena je hladna, stabilna temperatura između 0°C i 10°C. Stoga je najbolja opcija čuvati sjeme na hladnom, suhom i tamnom mjestu, poput frižidera, kako biste osigurali njegovu dugotrajnu klijavost i zdravlje.
Evo nekoliko specifičnih smjernica nakon za čuvanje sjemena:
Frižider (oko 4-5°C): Frižider je idealno mjesto za dugoročno čuvanje sjemena, jer održava stabilnu, nisku temperaturu i smanjuje vlagu. Ovo usporava metaboličke procese u sjemenu i pomaže da sjeme ostane održivo duže vrijeme.
Izbjegavajte visoke temperature: Sjeme čuvano na temperaturama iznad 20°C brže gubi vitalnost. Toplina ubrzava starenje sjemena i smanjuje klijavost.
Suho okruženje: Osim niske temperature, važno je da sjeme bude čuvano u suhom okruženju. Visoka vlaga u kombinaciji s niskim temperaturama može dovesti do kondenzacije i oštećenja sjemena.
Sakupljanje sjemena – Dodatni savjeti:
Zamrzavanje: Neke vrste sjemena, posebno sjeme drveća i grmlja, mogu se čuvati na temperaturama ispod nule, ali većina vrtnih biljaka ne zahtijeva zamrzavanje. Ako se odlučite za ovu opciju, pazite da je sjeme potpuno suho kako ne bi došlo do oštećenja.
Izbjegavajte promjene temperature: Čuvajte sjeme na mjestu gdje temperatura ne oscilira previše, jer nagle promjene temperature mogu dovesti do stvaranja kondenzacije unutar posude i oštećenja sjemena.
Zašto volimo sakupljanje sjemena
Sakupljanje sjemena budi u nama povezanost s prirodom i ljubav prema biljkama, jer sakupljanje sjemena simbolizira kontinuitet i ciklus života. Sa svakim sakupljenim sjemenom čuvate potencijal budućeg života, što može biti vrlo inspirativno i emotivno iskustvo.
Sakupljanje sjemena nije samo praktično, već donosi i emocionalno zadovoljstvo, čineći vas dijelom većeg ciklusa prirode i povezujući vas sa procesima rasta i obnove.