Cinije svojim šarenilom unose vedrinu u svaki vrt. Šarene, jednostavne, otporne i savršene za početnike. Cinije su predivne jednogodišnje biljke koje dolaze u nekoliko boja, oblika i veličina, iz porodice suncokreta/tratinčica (Asteraceae). Cinije je veoma lako uzgojiti.
Savršene su za sadnju u cvjetnjaku, u posudama, ali i u vrtu. Vaš vrt može izgledati zaista divno ako se cinije posade oko gredica. One će privući oprašivače i leptire u vaš vrt ili cvjetnjak. Tri glavne vrste cvjetova cinija su jednostruki, poludvostruki ili dvostruki, a razlikuju se po rasporedu latica. Također postoji razlika u visini sorti.
Ja volim uzgajati nekoliko visokih vrsta cinija, jer daju tako zadivljujući i veseo izgled gredicama. Često ih sadim oko gredice pa izgleda kao neka predivna šarena ograda.
Leptiri i oprašivači su redovni gosti i daju neku posebnu draž mom vrtu. Naravno da ogromnu korist donosi vrtu to što cinije privuku oprašivače.
Male cinije sa uskim listovima dobro funkcionišu u visećim saksijama. Uz to, mnoge vrste cinija dolaze u raznim bojama i oblicima, tako da možete izabrati one koje najbolje odgovaraju vašem stilu uređenja.
Postavljanje visećih saksija sa cinijama na terasu, balkon ili bilo koji drugi dio dvorišta koji ima dovoljno sunčeve svjetlosti, učiniće da vaš prostor izgleda življe i privlačnije. Važno je samo redovno zalijevati i održavati biljke kako bi ostale zdrave i živahne.
Cinije zahtijevaju umjereno zalijevanje
Cinije vole umjereno zalijevanje. Pri zalijevanju potrebno je pripaziti da se zaliju i listovi. Potrebno je zalijevati tlo oko biljke kada se gornji sloj zemlje osuši. Važno je paziti da ne zalijevate previše često, jer to može dovesti do truljenja korijena, a također može dovesti do pojave plijesni ili drugih bolesti.
Ako se uzgaja u vrućem i suhom području, tada pazite da biljci pružite dovoljno vode. Redovno pregledajte biljku i korijen kako biste provjerili treba li joj zalijevanje. Iako se na cinijama primijeti kad trebaju vodu, jer se javi uvenuće, biljke se jako brzo oporave nakon zalijevanja.
Dobro je ipak paziti da do uvenuća ne dolazi. Također je važno paziti da korijeni ne ostanu predugo u vodi, jer to može biti štetno za biljku. Tako da nemojte preobilno dodavati vodu. Zalijevanje treba biti umjereno i uravnoteženo kako bi cinije rasle i formirale svoje predivne cvijetove.
Uzgoj cinije iz sjemena
Cinije su vrlo jednostavne za uzgoj iz sjemena. Upravo zato što su jednostavne za uzgoj i jesu među omiljenim biljkama kod vrtlara. Da biste uzgajali cinije iz sjemena, potrebno je pripremiti dobro vodopropusno tlo i osigurati puno sunca i vlage. Cinije vole puno sunce i potrebno ih je saditi na mjesto sa najmanje 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno.
Sjeme se može posijati u zatvorenom prostoru pa presaditi u vrt, ili jednostavno direktno posijati u već pripremljeno tlo. Jedan od razloga zašto su cinije toliko popularne jeste taj što ih je lako uzgajati i što će cvjetati cijelo ljeto i u jesen sve do prvog mraza.
Ako ste prethodno posijali cinije u zatvorenom prostoru, možete ih presaditi vani onda kada tlo dostigne minimalnu temperaturu od 15°C. Za direktnu sjetvu sjemena vani treba sačekati da prođe opasnost od mraza.
Sjeme cinije će proklijati za pet do sedam dana na temperaturama iznad 18 °C. Nakon što sadnice niknu, bit će potrebno 1-3 mjeseca da se pojave cvjetovi.
Nekako s vremenom sam primijetila da cinije nisu veliki ljubitelji presađivanja, pa ih radije sijem u vrt direktno čim prođe opasnost od mraza i niskih temperatura. Zato vam preporučujem da ipak izaberete opciju sjetve direktno u vrt ili cvjetnjak.
Cinije vole plodno i rastresito tlo, pa je dobro dodati kompost u svoj cvjetnjak. Za proljetnu sadnju možda je najbolje dodati kompost u tlo na jesen. Pazite da tlo nema veliki udio gline, jer cinije vole dobru drenažu.
Cinije treba gnojiti najmanje dva puta tokom vegetacije. Najbolje je korisiti neko organsko đubrivo koje sadrži azot (N), fosfor (K) i kalijumom (P).
Cinije i orezivanje
Cinije su savršene kao rezano cvijeće koje možete unijeti u kuću i staviti u vazu. Održaće se najmanje nedelju dana u vazi, samo je bitno da ne zaboravite često mijenjati vodu.
Mnogi vrtlari će reći da je jedan od razloga zašto uzgajaju cinije baš taj što su jako izdržljive kao rezano cvijeće.
Kako bi biljke proizvele što više cvjetova dobro je uklanjati stare cvjetove. Na taj način biljka lakše proizvodi nove cvjetove.
Na kraju sezone najbolje je ostaviti cvjetove da u potpunosti sazriju pa da možete sačuvati sjeme.
Ja lično ne uklanjam sve cvjetove na početku sezone, već one cvjetove koje uklonim, iz njih ostavim sjeme za sljedeću godinu. Na kraju sezone nekad se zna desiti da bude jako kišno, pa postoji mogućnost da sjeme bude dugo vlažno i ne bude dobro za čuvanje do sljedeće godine. Zato ja sačuvam sjeme sa početka sezone.
Skupljnje sjemena
Cinije su među cvjetovima od kojih je najlakše sačuvati sjeme. Ako želite da sačuvate sjeme cinija, onda ostavite cvijet da se osuši na stabljici. Kad se cvijet osuši i primi smeđu boju, odrežite cvijet sa stabljike. Stisnite cvijet prstima kako bi sjemenke ispale.
Skladištenje sjemena je preporučljivo na suhom, hladnom i tamnom mjestu. Važno je osigurati da sjeme bude spremljeno u nepropusnu ambalažu kako bi se smanjio kontakt sa zrakom i vlagom. Ja u tu svrhu koristim najčešće staklene teglice sa plastičnim poklopcima, ili plastične posudice koje se mogu dobro hermetički zatvoriti.
Štetočine i bolesti
Bakterijske i gljivične pjege, pepelnica i bakterijsko uvenuće mogu utjecati na cinije. Zato smanjite vlaženje lišća i napravite dovoljan razmak između biljaka kako biste izbjegli ove bolesti.
Gusjenice, brašnaste stjenice i paukove grinje također uzrokuju probleme.
Neka oštećenja lišća nisu problem, pa samim tim izbjegavajte prskanje osim ako nema prave zaraze. Ako baš morate prskati izaberite neke od prirodnih pripravaka za zaštitu biljaka.