Puževi … te male napasti, nije ih lako otjerati iz vrta. Ali svi mi želimo zaštiti naš voljeni vrt od ovih štetočina, koje svake godine se pojavljuju u sve većem broju.
Spremni smo probati razne načine za suzbijanje i rastjerivanje ovih malih dosadnih stvorenja, jer nisu uopšte bezazleni. Najveću štetu prave puževi golaći. Puževi sa kućicom, nisu velike štetočine, jer jedu uglavnom mrtvo lišće i izdanke.
Čak su korisni, jer jedu jaja puževa golaća i time nam pomažu. U toku samo jednog dana puževi su u stanju napraviti ogromnu štetu na biljkama. Puževi su najaktivniji u toku noći.
Veličinom tijela puževi mogu dostići i do 10 cm. Obzirom na to da jedan puž može položiti do 500 jaja, uvijek prijeti opasnost od najezde ovih ljigavih napasti. Puževi se mogu suzbijati: sakupljanjem, postavljanjem raznih podloga, posuda u svrhu klopki, nekih barijera i mamaca.
Puževi se hrane uglavnom noću, a poslije kiše kreću u pohod. Upravo tada ih je najlakše uočiti i ukloniti mehaničkim sakupljanjem.
Mi smo isprobali nekoliko načina borbe sa ovim malim napastima. Naravno dajemo prednost ekološki prihvatljivim metodama odbrane od puževa, pa smo takve načine i testirali. U nastavku možete pročitati o nekoliko metoda koje su se nama dobro pokazale.
Prirodni neprijatelji puževa
Puževi nemaju puno prirodnih neprijatelja. Često se desi da ježevi ili ptice pojedu otrovanog puža i samim tim i ptica ili jež uginu, pa se silnim trovanjem puževa i desilo da je prirodni balans narušen. Zato su prirodne metode veoma korisne.
Naši poželjni stanovnici u vrtu su žabe, gušteri, ptica i ježevi, jer nam pomažu u kontroli puževa. Naš zadatak je privući ove životinje u vrtove, voćnjake i dvorišta. Pa samim tim je dobro saditi biljke koje ih privlače, ostaviti im hranu preko zime ili pripremiti skrovišta za naše pomagače.
Puževi nemaju šansu ako imate patke
Najbolji i najjednostavniji način da se riješite puževa jesu Indijske patke ili kako ih neko zove patke trkačice. Bez brige ova vrsta pataka neće napraviti nikakvu štetu vašem vrtu, a puževi su im poslastica. Indijske patke su jako lagane i neće napraviti nikakvu štetu čak i ako pređu preko neke biljke. Patke trkačice će jako brzo očistiti vrt od puževa.
Španjolski puž ili narandžasti puž je ovim patkama omiljena hrana. Od puževa patke očiste također staklenike i plastenike. Ove patke su od velike koristi, jer one čiste vrt i od skakavaca i još nekih drugih štetočina. Patke trkačice nisu zahtjevne, ali ako nemate mogućnost da uzgajate patke, onda u nastavku pročitajte više o nekim drugim metodama uklanjanja puževa koje smo probali.
Puževi vole skrovita mjesta
Puževi vole da se sakriju na vlažnim i skrovitim mjestima, pa je dobro iskoristiti takva mjesta da ih lakše ulovite. Možete koristi daske i komade kartona ili vlažnu jutanu vreću bi ih privukli na jedno mjesto. Malo samo ovlažite tlo i stavite dasku, karton ili vlažnu jutanu vreću preko. Možete dodati svježe pokošenu travu, ostatke listova kupusa, salate, blitve i sl. to će puževe dodatno privući.
Ako imate Indijske patke dovoljno je da ih pustite i samo podignete dasku ili karton, patke će se pobrinuti dalje za puževe.
Ako nemate patke, onda u toku noći ili u rano jutro podignite dasku ili karton i pokupite puževe koji su se sakrili ispod. Za sakupljanje puževa koristite dublju kantu sa vodom i poklopcem, a obavezno koristite jednokratne rukavice.
Biljke koje odbijaju puževe
Kada sadite vrt ili gredicu, pokušajte posaditi i biljke koje puževi ne vole, pa na taj način ciljano stvorite prepreke za puževe. Najčešće ih odbija miris koji šire cvijeće ili lišće. Zahvaljujući tome, neke biljke postaju zaštita za naš vrt. Biljke koje odbijaju puževe treba saditi između biljaka koje se sviđaju puževima. Na taj način štitimo one biljke koje puževi rado jedu.
Dragoljub (lat. Tropaeolum majus) je jedna od predivnih biljaka koje puževi ne vole. Dragolljub je jednogodišnja zeljasta, začinska i aromatična biljka porijeklom iz južne Amerike. Ova biljka odbija puževe svojim pomalo gorkim ukusom lišća kao i mirisom svojih cvjetova.
Dobro je znati, da miris cvjetova dragoljuba odbija puževe, ali jako privlači insekte, pogotovo bumbare. Samim tim dobijamo dobru zaštitu biljaka od biljnih vaši, jer bubamare se hrane biljnim vašima. Cijela biljka je jestiva i sadrži vitamin C. Ako posadite ovu biljku u svom vrtu imaćete višestruku korist.
Plameni cvijet je biljka koja puževe odbija svojim mirisnim listovima. Plameni cvijet, plamenac (Paniculata plamen ili phlox) je jednogodišnja biljka iz porodice jurničevki. Plameni cvijet je svoj latinski naziv plox, što znači plamen, dobio zbog žarkih boja cvjetova pojedinih vrsta.
Plameni cvijet je visoka vrtna višegodišnja biljka. Cvijeta u toku ljeta u jarkim bojama, predivnim cvjetovima čiji miris privlači mnoge leptire.
Stolisnik puževima nije privlačan zbog svojih listova, a odbija ih i njegova aroma. Stolisnik je višegodišnja biljka koja se često nalazi na sunčanim mjestima, sa lijepim, udubljenim, tamnozelenim lišćem i malim cvjetovima različitih nijansi. Nijansa zavisi od sorte.
Začinske biljke koje odbijaju puževe
Kadulja je veoma otporna višegodišnja biljka. Svi nadzemni dijelovi biljke, a pogotovo listovi, bogati su aromatičnim uljem koje se osjeti na dodir. Kadulja ima nekoliko vrsta koje se razlikuju po izgledu, ali sve imaju jak miris. Puževi ne vole ovako jako aromatične biljke.
Gorušica je zeljasta biljka iz porodice kupusnjača. I ova aromatična biljka blago pikantnog ukusa, nije omiljena među puževima. Biljka nije zahtjevna i ako se ostavi u vrtu i prekopa biće odličan čistač patogenih organizama u tlu.
Puževi ne vole ni bijeli luk, pa možete saditi bijeli luk oko drugih biljaka u svrhu odbijanja puževa.
Klopke za puževe
Palenta veoma privlači puževe. Palentu možete sipati oko gredice i jako brzo pokupiti veliku količinu puževa koje će palenta privući. Osim toga hraneći se palentom oni neće dirati vaše biljke. Jako teško vare palentu, pa često i uginu jedući.
Bitno je da palenta ostane suha, pa ako je kišan period, bolje je postaviti posudice sa palentom, ali obezbjedite da kiša ne pokvasi palentu. Sve zamke je potrebno često pregledati i sakupiti zatečene puževe.
Da li ste znali da su puževi veliki ljubitelji piva? Puževi jako vole pivo i ne mogu da mu odole, pa je dobro iskoristiti to u svrhu zaštite vrta od ovih ljigavih stvorenja. Klopku možete napraviti vrlo jednostavno. Pola plastične čaše napuniti pivom i ukopati u zemlju tako da su njene ivice u ravnini s površinom zemlje.
Ako postavite klopke od palente i piva u vrtu, puževi neće moći da odole ovoj gozbi, vi ćete ih lakše sakupiti, a vrt će ostati zaštićen od ovih ljigavih stvorenja.