Smrdibuba ili smrdljiva buba je dobila ime po svojoj sklonosti da ispušta neugodan miris kada je uznemirite ili zgnječite. Smatra se da ovaj miris pomaže smrdibubi u zaštiti od predatora.
Smrdljive bube su nam poznate pod još nekoliko naziva kao što su smrdljivici, smrde, smrdljivi Martini, prdibube i sl.
Smrdibuba se smatra štetočinom i invazivnom vrstom. Postoji mnogo vrsta ovih buba i skoro sve se hrane isključivo biljkama. One napadaju plodove voća i povrća, a nerijetko napadaju i samu biljku.
Mogu da unište razne kulture jer napadaju biljke preko plodova, lišća, stabljike pa čak i korijena. Napadaju sve, od ukrasnog bilja do korova probijajući kožu biljke i izvlačenjem soka iznutra.
Obično se odrasle smrdljive bube hrane plodom biljaka, a tek izlegle bube se hrane lišćem, stabljikama i plodom. Štetu pričinjavaju odrasle smrdibube kao i larve koje sisaju biljne sokove.
Njihova pojava u malom broju i ne predstavlja veliku opasnost, međutim ako se namnože, štete u poljoprivredi mogu biti ogromne.
Vlasnici kuća često pronalaze smrdljive bube unutar kuća tokom kasnih ljetnih mjeseci i početkom jeseni kada temperature napolju počnu opadati. Smrdljive bube će se također pojaviti i na sunčanim stranama domova gdje se griju.
Po dolasku hladnog vremena, smrdljive bube traže sklonište kako bi provele zimu u fazi mirovanja poznatoj kao dijapauza. Zimu provode skrivajući se u kućama ili zgradama, obično u zidovima, na tavanu ili sličnim prostorima.
Kad se smrdibube pojavljuju
Na proleće ovi insekti izlaze iz svojih skrovišta i počinju da se hrane. U tom periodu se hrane svim biljkama koje su im dostupne i na njih polažu jaja. Jaja najčešće polažu sa donje strane lista.
U hladnijim područjima se javlja jedna generacija godišnje, dok u toplijim područjima između 2-3. Ženka smrdibube obično polaže 20 do 30 jaja. Polaganje jaja se uglavnom dešava od maja do avgusta.
Kada se smrdibube izlegu iz jaja, kreće migracija prema većem izvoru hrane. Ove migracije su usmjerene prema voćnjacima i vrtovima.
Ova invazivna vrsta, nema prirodne neprijatelje ili ih ima veoma malo. Zbog toga se jako brzo razmnožava i širi.
Smrdljive bube su se udomaćile u mnogim dijelovima zemlje i predstavljaju posebnu prijetnju poljoprivrednoj industriji jer uništavaju usjeve. Smrdljive bube mogu oštetiti ukrasne biljke, voće i vrtove, ali su više smetnja, nego prijetnja ljudima. Ne uzrokuju strukturna oštećenja na domovima niti šire neke bolesti.
Zbog svega ovoga jedno od najčešćih pitanja koje dobijamo je: kako se riješiti smrdibuba? Mi smo istraživali, testirali, upoređivali, tražili najbolje i najefikasnije ekološke metode za suzbijanje smrdljivih buba. Možda neke od ovih metoda pomognu i vama da svoj vrt spasite od ovih malih, ali ozbiljnih smrdljivih napasti…
Uticaj smrdibuba na ljude
Smrdibube ne mogu ujesti ili ubosti ljude. Ne šire zaraze i nisu opasne po ljude, samo su dosadne i opasne po naše biljke. Iz godine u godinu čini se da ih je sve više. Teško ih je ne primijetiti. Dok lete proizvode nesnosan zvuk, a miris koji ispuste kada ih dirate nije ništa prijatniji, zbog čega su u narodu i dobile ovo ime.
Prirodni neprijatelji
Prirodnih neprijatelja smrdibube nemaju baš mnogo, ali ipak dobra vijest je da ih ipak ima, samo se moramo potruditi privući ih u svoj vrt.
Prirodni neprijatelji su im bogomoljke, pauci, ptice i gušteri. Nećemo zaboraviti spomenuti i bubamare koje inače jedu jajašca smrdljivih buba.
Pored ovih prirodnih neprijatelja, patke trkačice ili indijske patke su se pokazale jako efikasne u borbi protiv ovih napasnika.
Indijske patke, ne samo da su odlične u borbi protiv puževa, već su im i smrdljive bube baš draga poslastica. A ono što je dobro jeste to da ove patke neće dirati vaše biljke.
Biljke koje mogu pomoći u kontroli smrdibuba
Biljke kao što su kadife, neven, gailardija, cinija, maslačak, kopar, buhač, kozmos, stolisnik, djevojačko oko i sl. privlače korisne insekte. Sadnjom što više ovakvih biljaka doći će do povećavanja korisnih insekata kao što su bubamare koje se hrane jajašcima smrdibuba pa će samim tim doći i do smanjenja ovih štetnih insekata.
Visoke biljke su idealne za razmnožavanje bogomoljki, jer one polažu jajašca na stabljici trave. Dobro je razmisliti o sadnji ovih biljaka, da bi privukli što više korisnih insekata da vam pomognu u borbi sa smrdibubama.
Još nešto je dobro znati, da ako posadite blitvu i ostavite da procvjeta, ona će privući smrdibube, jer ih cvjetovi blitve jako privlače. Smrdibube uglavnom neće dirati biljke oko blitve, nego će boraviti na njoj i tada ih je lako uloviti.
Ručno uklanjanje smrdibuba
Definitivno najefikasnije rješenje je ručno uklanjanje, ako imate dovoljno vremena i ne preveliki vrt. Tamo gdje ugledate odrasle jedinke, pregledajte listove te biljke sa donje strane u potrazi za jajašcima smrdljive bube. Ako ih nađete, list otkinite i uništite. Vrlo je bitno djelovati prije nego se razmnože.
Drugi način ručnog uklanjanja od čestih metoda je nježna četka ili metlica kojom se bube sa biljke očiste direktno u kofu sa vodom.
Treći i po meni najjednostavniji, najefikasniji i najbrži način ručnog ukalnjanja smdljivih buba je korištenje ručnog usisivača.
I četvrti način je ljepljiva traka. Namotajte ljepljivu traku na ruku, tako da je ljepljiva strana okrenuta prema van. Tamo gdje ih vidite, lagano dodirnite bube i one će se zalijepiti za traku. Male bube koje su se tek izlegle jako su brze, pa je ova metoda jako dobra za njihovo uklanjanje, jednostavno neće imati vremena da se razbježe.
Prirodni insekticidi i pripravci
Morate znati da smrdibube brzo razviju otpornost na preparate, pa ih je najbolje često mjenjati, nemojte korisiti isti preparat 2 puta za redom.
Neem ulje je prirodni insekticid i djeluje na preko 600 vrsta različitih štetočina i insekata, pa samim tim i na smrdibube. Važno je spomenuti da neem ulje ne ubija insekte, nego ih odbija i utiče na smanjenje populacije. Dobro je znati da je ujedno neem ulje jako dobro u zašititi od bolesti biljaka. Neem ulje je odobreno za upotrebu ekološkoj poljoprivredi.
Jedan od jako efikasnih prirodnih preparata koji služi kao insekticid, ali može se koristiti i preventivno da se biljka zaštiti od nekih bolesti, a koji možemo sami pripremiti je onaj od češnjaka.
Potrebno je da se jedna glavica češnjaka, srednje veličine, samelje u blenderu ili barem izgnječi. Nakon toga se potopi u 2 litre vode na 24h. Posudu sa pripravkom prekriti sa tankom krpom ili gazom. Nakon 24h procijediti i insekticid je gotov. Spremljen insekticid trebao bi imati svijetlo žutu boju i ugodan miris po češnjaku. Ako se desi da je miris prejak onda treba dodati još malo vode.
Ovaj domaći insekticid se odlično pokazao protiv brojnih štetnika i bolesti: mrava, smrdibuba, lisnih vaši, tripsa, plamenjače i mnogih drugih.
Ovim preparat obavezno prskati samo u ranim jutarnjim satima ili u večernjim satima, nikad prskati biljku dok je vruće. Ako padne kiša nedugo nakon prskanja ovim pripravkom, postupak ponoviti čim su biljke suhe.
Insekticid od čili papričica
Čili papričice također mogu pomoći. A evo i kao da pripremite ovaj preparat.
100 grama sjeckane čili papričice kuhati u litri vode 1 sat i pustiti da se ohladi. U 1 litar ohlađene tekućine dodati 10 litara vode i sa tim prskati biljke.
Probali smo čak i pomiješati dobijenu smjesu češnjaka i čili papričica i bilo je jako djelotovorno. Morate zapamtiti da su ovo sve pripravci na prirodnoj bazi, da se oni ne zadržavaju dugo na biljkama i ne djeluju duži vremenski period kao hemijski preparati, pa samim tim njima se mora češće prskati.
Prskanje svaki treći dan je nekako najidelanije i najbolje je nekoliko različitih pripravaka koristiti naizmjenično, npr svaki treći dan koristi drugačiji pripravak.
Znamo za još neke metode i preparate, ali ih nismo stigli isprobati, pa o njima pišemo kada ih testiramo.
Ako vi znate za još neki efikasan, ali ekološki prihvatljiv način borbe protiv smrdljvih buba pišite u komentarima, pa da i mi probamo neke drugačije metode.
Prijavite se na naš newsletter
biljkeeko uzgojeko vrtinsektipaprikeparadajzpovrtlarstvosavjetSmrdibubaSmrdljive bubeSmrdljivi MartiniUzgoj povrćavrtvrt bez kopanjazaštita biljaka