Ljuske jaja u vrtu imaju višestruki značaj. Ne samo da su odličan izvor kalcijuma i drugih vrijednih minerala, nego su dobre i u zaštiti od štetočina. Pored azota (nitrogena), fosfora, kalijuma, magnezijuma i sumpora, kalcijum je esencijalni nutrijent za biljke. U biljkama igra sličnu ulogu kao i u ljudskom tijelu, promovišući zdrav rast i strukturu biljaka.
Nedostatak kalcijuma izaziva truljenje biljke, plodova ili cvjetova. Kalcijum u zemljštu vremenom se ispira, pa je dodavanje ovog minerala nakon kišnih perioda neophodno. Ljuske od jaja pored kalcijuma sadrže još 27 minerala, među kojima su magnezij, željezo, bakar, fosfor, mangan, krom, cink… O nedostatku kalcijuma kod biljaka pisala sam opširnije ovde.
Ljuske od jaja također mogu koristiti i zemljištu:
Povećavajući nivo kalcijuma: Zbog visokog sadržaja kalcijuma, ljuske jajeta će vremenom poboljšati nivo kalcijuma u vašem zemljištiu. Ljuskama jajeta treba neko vrijeme da se razgrade, tako da što je manja veličina čestica, brže ćete vidjeti rezultate.
Poboljšavaju aeraciju i drenažu: Fino zdrobljene ljuske jaja mogu stvoriti male rupe u tlu, poboljšavajući protok zraka i drenažu u zbijenom tlu. Voda, vazduh i hranjive tvari imat će bolje kretanje kroz zemljište i pristup korijenju biljaka, stvarajući jače biljke.
Smanjujući kiselost zemljišta : Neke biljke, poput rotkvice, mogu napredovati u kiselom tlu, ali mnoge biljke preferiraju tlo s neutralnijim pH. Testirajte pH vašeg tla i istražite potrebe vaših biljaka prije prilagođavanja pH nivoa. Fino mljevene ljuske jajeta pomiješane sa baštenskom zemljom vremenom mogu pomoći u neutralizaciji kiselosti.
Ljuske jaja kao prihrana biljkama
Zbog svog sastava ljuske su odlična prihrana biljkama. Ljuske jaja sadrže čak 90% kalcijum karbonata, te su izvanredan prirodni izvor kalcijuma. Možemo ih koristiti kao prihranu kućnim biljkama, u povrtnjaku, voćnjaku i cvjetnjaku. Povrće kao što su paprike ili paradajz imaju jako velike zahtjeve za kalcijumom, tako da će paprike ili paradajz imati velike benifite od prihranjivanja ljuskama od jaja. Ako vaš vrt tretirate na prirodan način, ljuske jaja su idealno rešenje.
Kako prihranjivati biljke ljuskama od jaja
Prihranjivanje biljaka vrši se na više načina. Jedan od njih je da samljevene ljuske jaja dodajete u jesen kad obrađujete zemljište. Bitno je naglasiti da su sitnije samljevene ljuske bolji izvor kalcija od grublje usitnjenih ljuski, jer sitnije ljuske se brže razlažu, te je apsorbcija kalcijuma u zemljište veća i brža. Idealno bi bilo samljeti ljuske u sitni prah.
Kad sadite biljke možete dodati prah ljuski u rupu predviđenu za biljku. Na taj način biljka će razviti zdraviji i jači korijen i bolje će napredovati. Također ljuskama možete i obogatiti vaš kompost. Prah ljuski dodajte u kompost, izmješajte ga i pustite da priroda učini svoje.
Prihranjivati biljke možemo i foliarno. Procjeđenom vodom u kojoj su stajale ljuske ili se kuhale, špricamo biljke. Na taj način hranimo biljke direktno preko listova. Ovu vrstu prihrane dobro je koristiti kada su temperature jako visoke, a navodnjava se metodom kap-po-kap. Ovu metodu koristimo jer na visokim temperaturama biljka teže usvaja kalcijum preko korijena. Foliarno prihranjivanje se vrši po oblačnom vremenu ili u večernjim satima. Nikako biljke prihranjivati dok je jako sunce i visoka temperatura.
Prihranjivanje biljaka zalijevanjem je metoda koju ponavaljamo nakon kišnih dana ili kad je biljkama potreban dodatni kalcijum. Veći zahtjevi biljaka za kalcijumom su u toku cvjetanja i razvijanja plodova.
Kako da sami pripremite dodatak kalcijuma biljkama
Možete sami pripremiti ”čaj od ljuski jaja” veoma jednostavno. Sve što vam je potrebno su usitnjene ljuske, posuda za kuhanje i voda. Sakupljajte ljuske od jaja i ostavite da se osuše. Što bolje usitnite ljuske, to će biti bolja iskorištenost kalcijuma.
Ljuske možete usitniti tako što ih ubacite u vrećicu i usitniti flašom. Ako želite napraviti prah onda je najbolje da koristite mlin za kafu, blender ili multipraktik.
Potrebno vam je:
- 10 ljuski jaja
- 1L vode (za kuhanje)
- 10L vode za razblaživanje prije zalijevanje
- Posuda za kuhanje
Priprema:
- Prah od 10 ljuski jaja dodajte u 1L vode i stavite da prokuha.
- Čim smjesa prokuha skinite posudu i ostavite da odstoji 24h.
- Nakon 24h procjedite ili samo dobro izmješajte (po želji).
- Procjedite ako prihranjivanje vršite foliarno.
- Prije upotrebe potrebno je u dobijenu tekućinu dodati u 10L vode i onda zalijevati ili prskati.
Ja nekada stavljam i veću količinu ljuski da se kuhaju da bih dobila jaču koncentraciju kalcijuma. To najčešće radim nakon dužeg kišnog perioda kad je zemljište više isprano. Kada biljke imaju formiran plod dodavanje kalcijuma možemo primjeniti svakih 7-10 dana.
Ljuske jaja kao zaštita biljaka od štetočina
U zaštiti od gusjenica ljuske jaja se koriste tako da se grubo usitne i pospu oko biljaka. Nakon kiše ovo treba ponoviti, jer kiša ispere prah i biljke više nisu zaštićene.
Neki vrtlari koriste sitno usitnjene ljuske kao barijeru puževima, ali po mom iskustvu uspješnost te metode nije velika. Ako su insekti u pitanju najbolje je posipati prah ljuske od jaja direktno na štetočine. Samim tim nećete uništiti korisne insekte koji su neophodni vašem vrtu.
O korisnim insektima u vrtu možete više pročitati ako kliknete na link ispod
Ljuske jaja u vrtu
Ljuske jaja u vrtu imaju višestruku namjenu. Ne samo da su odličan izvor kalcijuma, nego su dobre i u zaštiti od štetočina. Možete sami pripremiti ''čaj od ljuski jaja'' veoma jednostavno.
Materials
- 10 ljuski jaja
- 1L vode (za kuhanje)
- 10L vode za razblaživanje prije zalijevanje
Tools
- Blender (multipraktik ili mlin za mljevenje kafe)
- Posuda za kuhanje ljuski
Instructions
- Prah od 10 ljuski jaja dodajte u 1L vode i stavite da porkuha.
- Čim prokuha skinite i ostavite da odstoji 24h.
- Nakon 24h procjedite ili samo dobro izmješajte (po želji).
- Prije zaljevanja potrebno je dobijenu tekućinu dodati u 10L vode i onda zalijevati.
- Ako prihranjivanje vršite foliarno onda je bolje tekucinu procjediti.
Notes
Ja nekada dodam i veću količinu ljuski da se kuhaju da bi dobila jaču koncentraciju kalcija. To najčešće radim nakon dužeg kišnog perioda kad je zemljište više isprano. Duži kišni periodi mogu isprati vecinu kalcijuma koji smo prethodno dodali tlu, pa biljke mogu biti u deficitu. Kada biljke imaju formiran plod dodavanje kalciuma možemo primjeniti svakih 7-10 dana. Takvu primjenu kalcijuma nastavljamo sve do same berbe.
Ljuske jaja kao zastita biljaka od štetočina
U zaštiti od gusjenica i puževa kao pesticid ljuske jaja se koriste tako da se grubo usitne i pospu oko biljaka. Ako su insekti u pitanju najbolje posipati prah ljuske od jaja direktno na stetočine.
Nakon kiše ovo treba ponoviti, jer kiša ispere prah i biljke vise nisu zaštićene. Na ovaj način odbijate insekte. Samim tim nećete uništiti korisne insekte koji su neophodni vašem vrtu.
Ova metoda se nije pokazala kako jako dobra zaštita kad su puževi u pitanju, po mom ličnom iskustvu uspješnost te metode nije velika.
Prijavite se na naš newsletter
eko uzgojeko vrtkalcijumpaprikeparadajzprihrana biljakasavjetzaštita biljaka