Japanska dunja je predivna dekorativna biljka, i definitivno je jedna od mojih omiljenih. Ti divni cvjetovi koji se pojave nakon zime zaista su nešto posebno. Porijeklom je iz Azije. Japanska dunja (Chaenomeles japonica) na kraju zime cvjeta u predivnim nijansama crvene ili ružičasto-ljubičaste boje. To će vašem vrtu dati mnogo boje i biti divan uvod u nadolazeću sezonu.
Među najljepšim je cvjetajućim grmljem u tom periodu godine, a također je prilično simpatična i tokom ostatka godine, jer ima jako dekorativno lišće. Stariji listovi su tamnije zelene boje, dok mlađi listovi mogu imati tamno crveni rub.
To je zaista izdržljiv grm koji može prilično dobro da podnese hladnoću i smrzavanj. Otporan je na temperature do -20°C. Ove godine bilo je jako zanimljivo gledati snijeg na cvjetovima. Održali su se odlično nekoliko dana ispod snijega. Nakon što se snijeg otopio, grm je izgledao kao da se ništa nije desilo, bez oštećenja od hladnoće, zaista fascinantno. Mislim da imam i neku fotografiju iz tog perioda.
Možda niste znali da se često koristi kao živa ograda zbog svojih brojnih bodlji. Praktična svrha u kombinaciji sa predivnim izgledom zaista je nešto posebno. Japanska dunja cvijeta od februara do aprila. Oprašivači je jako vole, a ova biljka je jedna od prvih koja svojim cvjetovima pruža hranu oprašivačima (barem u mom okruženju).
Ja sam oduševljena ovom biljkom, jer donosi prve boje u moj vrt. A tek to divno zujanje pčela koje dopire iz tog grma je muzika za moje uši… Ova biljka je zaista vijedna pažnje, pa da vidimo kako treba da je održavamo i kakvi uslovi su potrebni ovoj divnoj biljci.
Japanska dunja i način sadnje
Za sadnju pokušajte odabrati mjesto koje je sunčano do polusjenovito. Uspjeva i u hladu, ali tada ima mali broj cvjetova. Japanska djunja je grm koji se prilagođava svim vrstama tla, ali i svim klimatskim uslovima.
Prije sadnje obrežite oštećene korijene i grane kako biste poboljšali razvoj korijenja i volumen lišća. Sadite u rupu koja je najmanje dvostruko veća od korijenove mase.
Pazite da ne zakopate bazu stabljike, zemlju zatrpajte do djela iz kojeg izbijaju grane. zatim dobro pritisnite zemlju, nemojte se ustručavati da nogama izgazite tlo oko biljke. Neće smetati biljci ako sabijete zemljište, bitno je da se ne desi da ostanu vazdušni džepovi u zemljištu gde bi se mogao nakupljati višak vode i dovesti do truljenja korjena.
Nakon što posadite biljku obilno je zalijte taj prvi put, jer samim procesom presađivanja biljku dovodimo u stresno stanje. Lakše će da podnese promjenu ako dobije dovoljno vode u tim prvim satima adaptacije.
Ako je sadite u vrt, bilo bi dobro dodati i malo komposta u zemljište prilikom sadnje, jer će biljka tako lakše da se ukorjeni.
Ako je sadite u svrhu žive ograde, sadite je tako da je razmak oko 1,5 metra između grmova. Razlog za ovoliki razmak zaista postoji, jer japanska dunja raste oko 1,5 metar u širinu i 1,5 metar u visinu, neke vrste mogu biti i veće.
Naravno grm je moguće posaditi i u saksiju ili neku veću posudu, u tom slučaju koristite mješavinu baštanskog zemljišta i zemlje namjenjene za cvijeće. Mješavina bi trebala biti u odnosu 50:50, jer baštansko zemljište nekad može biti previše teško i na taj način onemogućiti kvalitetnu drenažu viška vode.
Japanska dunja – navodnjavanje i prihrana
Kad se biljka adaptira nakon sadnje, prilično dobro podnosi sušu. Ali mlade biljke ili tek posađene biljke potrebno je zaljevati češće. Zavisi od klimatskih uslova. Zalijevajte u jutarnjim satima zemljište oko biljke, nemojte kvasiti listove biljke, jer može doći do toga da biljka dobije fleke na listovima i da listovi počnu da otpadaju.
Što se prihranjivanja tiče ova biljka nije jako zahtjevna, pa je dovoljno u rano proljeće dodati spororazlagajuće mineralno đubrivo. Poželjno je dodati i malo komposta oko biljke i pomješati ga sa postojećim zemljištem. Nakon toga dobro zalijte biljku.
Orezivanje i oblikovanje
Cvjetanje japanske dunje je obično krajem zime ili početkom proljeća i najprije se javljaju cvjetovi, a tek onda listovi. Zato orezivanje treba ostaviti za period nakon cvjetanja. Iako ovaj grm inače zahtijeva malo održavanja, zaista nije zahtjeva biljka, ipak bitno je pravilno orezivanje i oblikovanje jednom godišnje ili jednom u dvije godine.
Orezanje i oblikovanje radimo neposredno nakon što je cvjetanje završeno, jer ovo grmlje cvjeta na starom drvetu tj. na starim granama.
Rezidba bi trebala biti prilično lagana, ali kad se obavi odmah nakon cvjetanja, potaknut će novi rast koji čini obilnije cvjetanje sljedećeg proljeća. Obratite pažnju da uklanjate mlade grane iz unutrašnjosti grma, na taj način grm ima bolju prozračnost i otporniji je na bolesti.
Grane se obično orezuju na 2 do 3 pupa, a one preguste se proređuju uz oblikovanje grma, da bi se videli dunjini cvjetovi, ali i zbog zdravlja samog grma.
Ako je potrebno agresivnije orezivanje takva rezidba vrši se zimi dok biljka miruje. Na taj način biljka ima vremena da se revitalizuje i na proljeće već jako brzo budete imali divan grm.
Možemo i tokom zimskih dana da uživamo u divnim cvjetovima japanske dunje. Dovoljno je da odrežete nekoliko grančica s pupovima, unesite u toplu sobu i stavite u posudu s vodom.
Grančice će ubrzo početi da cvjetaju! Na taj način možemo malo obojiti te zimske dane i uživati u dašku proljeća iako ono još nije stiglo.
Mogući problemi
Japanska dunja je prilično otporna biljka, ali ipak treba provjeravati kako biljka napreduje i da li je sve u redu. Iako je jako otporna na niske temperature ona veoma rano cvjeta, pa nekad se može dogoditi da jak mraz uništi pupoljke. Tako može doći do izostanka cvjetanja ili smanjenog broja cvijetova.
Opadanje listova može biti znak nekog gljivičnog oboljenja biljke. Nekad se mogu primjetiti pjege na listovima kao posljedica gljivica. Tada bi trebalo biljku tretirati protiv gljivica. Najbolje bi bilo koristiti organske preparate, zaista postoji jako dobar izbor organskih preparata. Čuvajmo okoliš i uživajmo u našim divnim biljkama.
Sa sve vas koji nemate mnogo vremena da brinete o biljkama, a ipak želite nešto divno u svom vrtu ovo je pravi izbor biljke za vas.
Evo još nešto za sve zaljubljenike cvjetnih aranžmana, probajte kombinovati ove predivne grančice preplavljene divnim cvjetovima u svojim cvjetnim aranžmanima. Divno izgledaju sa ostalim proljetnim cvjećem. Unesite taj divni dašak proljeća u svoj dom.
Japanska dunja (Chaenomeles japonica) Privlači oprašivače u vaš vrt. Koji su to korisni insekti za vaš vrt možete pročitati na linku iznad