Bosiljak često koristimo kao začin u ishrani. Prije nego što istražimo različite metode sušenja bosiljka i njegovo pravilno skladištenje, saznajmo što je to što je dobro i zdravo u bosiljku. Da li ste znali da pored toga što je bosiljak popularan aromatični začin, da je također i veoma ljekovita biljka. Bosiljak poboljšava ukus i obogaćuje miris mnogih jela, ali svojim sastojcima povoljno utječe i na naše zdravlje.
Bosiljak pomaže našem zdravlju
U terapeutske svrhe najčešće se koristi slatki bosiljak (Ocimum basilicum). Međutim može se koristiti i ljubičasti ili tamni bosiljak, jer sve vrste bosiljka sadrže ljekovita svojstva. Imajte na umu da je bosiljak ubran u vrijeme cvjetanja potentniji i ima veću ljekovitost.
Bosiljak sadrži vitamin K, vitamin C, vitamin A i vitamin B6, a od minerala sadrži kalijum, gvožđe, magnezijum i mangan i brojne antioksidante. On također sadrži cineol, linalol i druge antiseptičke sastojke koji uništavaju štetne bakterije u hrani i sprječavaju njihov rast. Zbog toga se često i koristi kao prirodni konzervans.
Može se koristiti pri liječenju mnogih bolesti. Ovdje ću da navedem samo neke, jer bih mogla pisati danima o upotrebi ove fantastične biljke:
- kod prehlade, upale sinusa, protiv kašlja, za inhaliranje disajnih puteva
- bosiljak pomaže u obnavljanju prirodnog nivoa pH u tijelu i hrani zdrave bakterije unutar crijevne mikroflore. Zdrava crijevna flora povećava imunitet i pospješuje zdravu probavu,
- smanjuje gubitak pamćenja povezan sa stresom i starenjem,
- kod glavobolje, depresije, anksioznosti,
- kod bubrežnih bolesti, upale mokraćnih kanala,
- kod upale uha i bubne opne,
- bosiljak može spriječiti nakupljanje masnoće u jetri i održati jetru zdravom,
- poboljšava šećer u krvi natašte, holesterol i trigliceride, doprinosi zdravlju srca,
- sprječava loš zadah i pomaže kod oralnih bolesti,
- pomaže kod sprječavanja određenih karcinoma, uključujući karcinom dojke, debelog crijeva i gušterače,
- odbija insekte, poput komaraca i krpelja…
Bosiljak ima dugu istoriju upotrebe kod mnogih bolesti, uključujući mnoge od gore navedenih. Iako je dostupno malo istraživanja na ljudima, njihovi rezultati su ohrabrujući
Sačuvajte bosiljak za zimu
Biljka bosiljka je osjetljiva na hladnoću, pa je jako bitno da na vrijeme sačuvate zalihe. Koristimo samljevene sjemenke bosiljka, svježe, ali i osušene listove. Veoma je bitno na pravilan način osušiti i uskladištiti djelove ove dragocjene biljke. Iako svježi bosiljak daje jači okus, sušeni bosiljak je jeftiniji i praktičniji.
Ako imate biljku koja se veoma razgranala, možete iskoristiti grane koje uklanjate. Koristite vrtne makaze ili kuhinjske makaze, odsjecite mlade grančice bosiljka, odbacujući bilo koji oboljeli dio. Važno je sačuvati samo zdrave djelove biljke. Kada berete male količine, rukama možete lagano brati lišće sa biljke. Pažljivo pregledajte lišće da li ima štetočina, požutjelih ili flekavih listova.
Sušenje bosiljka
Najtradicionalniji, a možda najlakši i najekonomičniji način sušenja bosiljka je sušenje na vazduhu.
To se postiže pažljivim vezivanjem svežnja grančica svježeg bosiljka pomoću vrpce, a možete koristiti i konac za pečenje.
Objesite ih naopako na toplom, dobro prozračnom, suvom mjestu koje je daleko od izravne sunčeve svjetlosti i gdje štetočine i insekti ne bi mogli pronaći vaš bosiljak. Optimalna temperatura za sušenje bosiljka na vazduhu je 15 – 20 stepeni Celzijusa.
Jedan od glavnih nedostataka korištenja ove metode sušenja bosiljka je da je potrebno otprilike 2 do 4 sedmice da se biljka potpuno osuši. A ako lišće i dijelovi biljke prije ovog postupka bili izloženi vlazi, to bi moglo dovesti do rasta plijesni na lišću, što bi grančice bosiljka učinilo beskorisnim. Pronalazak odgovarajućeg mjesta u kući za sušenje bosiljka takođe može biti izazov.
Sušenje bosiljka u mikrotalasnoj pećnici
Još jedna jednostavna tehnika sušenja bosiljka je korišćenje mikrotalasne pećnice. To je možda najbrži način sušenja bosiljka i čuva značajnu količinu njegovog originalnog ukusa i arome. Ovo najbolje funkcioniše ako vam odmah zatreba mala količina sušenog bosiljka i ako imate ograničen prostor za sušenje grančica bosiljka.
Isperite listove kako biste uklonili nečistoće, a zatim papirnatim ubrusom lagano tapkajte po listovima kako biste uklonili suvišnu vlagu.
Stavite lišće na kuhinjski peškir ili papirnati ubrus a zatim uključite mikrotalasnu pećnicu na na najvećoj snazi na 20 – 30 sekundi.
Provjerite listove, ako nisu potpuno osušeni ponovite postupak od 20-30 sekundi dok listovi ne počnu da se uvijaju i osuše.
To obično traje 2 do 3 minuta, u zavisnosti od podešaene snage mikrotalasne.
Jedna od prednosti upotrebe mikrotalasne pećnice u sušenju bosiljka je ta što isušuje lišće, ali zadržava prirodnu zelenu boju i veći dio ukusa, za razliku od ostalih tehnika sušenja.
Napomena: Treba da budete izuzetno oprezni prilikom izvođenja ovog postupka i vodite računa da se listovi ili papirni ubrus ne zapale.
Sušenje bosiljka na suncu
Ova metoda je posebno pogodna u područjima s tropskom klimom, ljeti ili kada se bosiljak suši u velikim količinama.
Listove koje ste ubrali možete postaviti i raširiti na mrežicu od žičane mreže ili prostirku za sušenje, a zatim ostaviti na suncu nekoliko dana, u zavisnosti od vremenskih uslova.
Prostirku možete pritisnuti nekim težim predmetima, ili postaviti kamenje da drži prostirku pritisnutu na mjestu.
Također je važno voditi račina da vjetar nije prejak kako ne bi odneo listove bosiljka.
Možda ćete morati da premjestite prostirku nekoliko puta dnevno kako biste bili sigurni da lišće dobija maksimalnu količinu sunčeve svjetlosti.
Sušenje bosiljka na suncu možda nije najprikladniji način sušenja, ali je sigurno energetski najefikasniji, jer se tokom cjelog procesa koristi samo sunčeva energija.
Korištenje pećnice za sušenje
Sušenje bosiljka pomoću pećnice prilično je jednostavna metoda i obično traje od samo nekoliko sati do jednog dana da bi se dobili željeni rezultati.
Svježe ubrani listovi se operu i stave u jednom tankom sloju na tepsiju ili na papir za pečenje i peku na 200 stepeni oko 20 minuta.
Provjerite da temperatura nije previsoka, jer bi to moglo da donese blago gorkast ukus biljci.
Nakon 20 minuta isključite pećnicu i ostavite bosiljak u pećnici na dodatna 3 do 4 sata da se isuši.
Napomena: Također je važno imati na umu da metal potamni listove bosiljka, nemojte zaboraviti uvijek stavljati pergament ili Silpat kad god bosiljak sušite na metalnoj podlozi.
Kako čuvati sušeni bosiljak
Sušeni bosiljak, kao i većina ostalih biljaka i začina, najbolje se sačuva držanjem u malim hermetički zatvorenim posudama dalje od svjetlosti.
Osušene listove možete spremiti u teglu, preporučljivo je koristiti teglu sa hermetičkim poklopcem. Izbjegavajte mrvljenje ili mljevenje lišća dok vam ne zatreba, jer osušeni čitavi listovi zadržavaju njihova esencijalna ulja, aromu i ukus duže.
Neko radije usitni lišće nakon sušenja bosiljka, tako da se može čuvati u malim teglicama.
Ovo su neke od najčešćih metoda sušenja koje se koriste. Izaberite onu koja najbolje odgovara količini listova bosiljka koji su vam potrebni, vremenu koje je potrebno za obradu i naravno vašem budžetu.
Informacije o ljekovitom bilju nisu alternativa medicinskom savjetu vašeg ljekara ili drugih profesionalnih pružatelja zdravstvenih usluga. Informacije o prirodnom liječenju ovdje se nalaze isključivo iz informativnih i edukativnih razloga. Svrha tih informacija nije davanje medicinskih savjeta, propisivanje terapije, postavljanje dijagnoze niti promocija pojedinih proizvoda kao takvih. Više pročitajte ovdje!