Pasulj možemo naći u skoro svakom vrtu. Često za nešto kažemo da je ”prosto kao pasulj”, međutim uzgoj visokog prinosa pasulja nije baš tako prost i jednostavan proces kao što se ponekad misli.
Kako naklijati pasulj
Za uspješnu klijavost pasulj traži toplu zemlju, tempereture 10 do 20 stepeni. Ako želimo berbu 15 do 30 dana ranije, a nemamo staklenik, onda rasad možemo uzgojiti na nekom toplom mjestu u kući i sl. Sjeme je korisno držati potopljeno u vodi 10 do 20 stati.
U plitku posudu sa 4 do 5 centimetara kvalitetnog supstrata rasporedimo natopljeno sjeme na razmak oko 3 centimetra, pa pokrijemo sa još 4 centimetra supstrata. Zatim supstrat dobro pritisnemo da se malo sabije, na taj način neće ostati vazdušni džepovi u supstratu. Zatim sve dobro zalijemo i posudu stavimo na mjesto gdje je temperatura od 10 do 20 stepeni. Redovno održavati vlažnost supstrata, ali nikako nemojte previše zalijevati.
Za otprilike sedam dana počinje nicanje i tada je bitno održavati optimalnu vlagu. Poželjno je da iznosite posude vani na nekoliko sati da se malo adaptiraju. Nakon što biljke izniknu, ne bi trebalo da stoje u posudi duže od 10 dana da se ne bi izdužile. Za presađivanje nije presudna temperatura zemljišta, ona je bitnija kod samog klijanja.
Sjetva pasulja
Ako ne želite da pravite rasad, sjeme pasulja možete i direktno posaditi. Sjetva pasulja vrši se kada je temperatura zemljišta minimalno 10 ºC u aprilu (u kontinentalnim uslovima). Sjetva se obavlja u razmaku od 50 cm između redova, a u redu razmak između sjemena je 5 cm. Sijati na dubinu od 5 cm.
Prihrana pasulja
Razlozi niskog prinosa pasulja su mnogobrojni. Najčešći razlog niskog prinosa je rasprostranjena zabluda da pasulj nije potrebno đubriti. Zato se često pasulj i sije u najsiromašnije obrađene parcele. Proizvođači pored toga što ne đubre pasulj, često odaberu najzakorovljeniju parcelu, što opet dovodi do niskog prinosa. Ovakva praksa je velika zabluda.
Za ostvarivanje visokog prinosa pasulja, kao i kod bilo koje druge biljke, zemljište mora biti hranjivo. Iako su potrebe pasulja za azotom velike, biljka pasulja to velikim dijelom sama obezbeđuje i do 80%, putem kvržica u korjenu u kojima žive bakterije fiksatori azota. Zbog toga se azotna đubriva kad je pasulj u pitanju koriste u znatno manjim količinama.
Biljkama pasulja dodatni azot iz đubriva je ipak potreban, posebno u početku vegetacije kada se na korjenu ne formiraju kvržice. Đubrenje fosfornim i kalijumovim đubrivima je također veoma značajno. Veći dio ovih hranjivih sastojaka biljke koriste u prvom dijelu vegetacije u periodu od nicanja do cvijetanja. Najveće potrebe za ovakvim đubrivima pasulj ima u periodu cvijetanja. Pasulj također ima velike potrebe za kalcijumom, tako da ga treba prihranjivati đubrivom bogatim kalcijumom.
Kako navodnjavati pasulj
Nemojte zaboraviti da kako se klima mijenja, tako se mijenjaju i potrebe biljaka. Svjesni smo da su sve češće jako visoke temperature, i to u periodu kada su pasulju potrebni stabilni uslovi, u periodu prije cvjetanja i u toku cvjetanja. Problem visokih temperatura može da se rješi pojačanom brigom za biljke, prihranom i redovnim zaljevanjem.
Pasulj je veoma zahtjevan kad je navodnjavanje u pitanju, jer prinos pasulja jako zavisi od dovoljne količine opskrbe vodom. Važno je obilno i redovno zalijevanje pasulja, jer su njegove potrebe za vodom veoma velike.
Šta može da se desi ako pasulj pretrpi sušu? Ako se to dogodi za vrijeme cvjetanja, oplodnja neće biti dobra i razvoj mahuna će biti oskudan.
Suzbijanje korova
Biljka pasulja je veoma osjetljiva na herbicide i samim time može se desiti da listovi biljke počnu da žute zbog šoka izazvanim korištenjem nekih od herbicida. Ako želite izbjeći požutjele listove, preporučljivo je ručno ukljanjanje korova ili korištenje nekih od prirodnih preparata.
Prijavite se na naš newsletter
Đubrivoeko uzgojeko vrtprihranasavjetsjetvauzgojUzgoj povrća