Vrt u saksijama je odlično rešenje za ljude koji žele svoj vrt, a nemaju dobvoljno prostora. Nemate prostora za vrt, a želite da uzgojite svoje povrće ili barem začinsko bilje? Ne brinite, možete imati svoj vrt u saksijama i na malom prostoru! Vrt u saksijama možete imati i na svom balkonu.
Vrt u saksijama
Moje dvorište nije jako veliko, tako da sam odlučila da sadim ne samo cvijeće, već i povrće i začinsko bilje u saksijama ili u većim posudama. Evo što sam naučila iz svojih vrtlarskih avantura.
Sunčeva svjetlost u vrtu
Vodite bilješke o tome koje područje vašeg vrta svakodnevno ima direktnu sunčevu svjetlost i koliko dugo u toku jednog dana. Neke biljke rastu bolje u hladu nego druge. Trebate znati koliko je sunčeve svjetlosti potrebno biljkama prije nego što posijete sjeme ili kupite biljke. Većina pakovanja sjemena i sadnica imaju uputstvo koje vam govori koliko direktnog sunčevog svjetla im je potrebno.
Saksije: kako odabrati odgovarajuće
Možete uzgajati biljke u bilo čemu, od plastičnih kanti, saksija do drvenih kutija. Uzdignute gredice su odličan izbor za one koji nemaju dovoljno vremena ili prostora za vrt. Ovaj način uzgoja je odličan za one koji imaju loše zemljište ili im je jednostavno teško saginjati se i kopati.
Eksperimentisala sam sa različitim vrstama saksija i posuda. Ono što je najbitnije jeste da vam trebaju posude koje imaju dovoljno otvora za drenažu na dnu. Saksije najčešće imaju samo jedan otvor na dnu za drenažu, i u tom slučaju preporučljivo je napraviti još otvora. Ako se u saksijama zadržava više vlage postoji mogućnost da će korijen početi da truli.
Koristite kvalitetnu i hranjivu zemlju
Ako morate kupiti zemlju za saksije ili posude u kojima planirate uzgojiti povrće, potražite organsku zemlju u kojoj nema umjetnih đubriva ili aditiva. Mješavinu zemlje možete napraviti i sami. Možete miješati svoj kompost ako ga imate, ili zemlju koju su preradile gliste.
Ako sadite povrće onda koristite zemlju preporučenu za povrće, jer zemlja za cvijeće nije dovoljno hranjiva za uzgoj povrća. Izbor supstrata i zemlje je danas velik. Odaberite dobar supstrat odgovarajućg sastava sa aktivnim sastojcima, organskim hranjivim tvarima, bez teških metala, soli i hemije.
Rasadu treba vrijeme da se prilagodi
Sjetva se gotovo uvijek pokrene u plastenicima ili u kući pored prozora gdje je lijepo i toplo. Prije nego što posadite svoj rasad u posude, dozvolite im nekoliko dana da se lagano priviknu na nove uslove. Sadnice postavite vani na sat ili dva svaki dan da se polako naviknu na direktno izlaganje suncu i vjetru.
Ako ste zalijevali rasad filtriranom vodom, počnite dodavati svježu kišnicu u njihov režim hidratacije, na taj način će biljke lakše da se prilagode na uzgoj na otvorenom.
Na kraju im dozvolite da ostanu vani preko noći. Vremenom će se prilagoditi vanjskim uvjetima i bolje će napredovati nakon što ih posadite.
Kako da se brinete za vrt u saksijama
Svaki vrt sa saksijama treba njegu, baš kao i prizemni vrtovi. Obratite pažnju na to koliko vode dobijaju vaše biljke. Ako je kišnica dovoljna, nemojte dodavati više vode.
Zapamtite, saksije i posude se neće isušiti tako brzo kao tlo. Provjerite prije zalijevanja da li je zemlja vlažna.
Pripazite na količinu sunčeve svjetlosti koju vaše saksije dobijaju. Možda ćete ih trebati premjestiti ako je previše ili premalo sunca, posebno jer se u toku godišnjeg doba dani mijenjaju i produžuju. To je lijepo kod saksija i posuda – možete ih premjestiti.
Ponekad su insekti problematični. Za jestive biljke i povrće vaši najbolji prirodni metodi protiv napasnika su korisni insekti i ručno uklanjanje neželjenih napadača.
Postoje prirodni pesticidi i možete sami da ih pripremite (pisaću o njima više u narednim danima). A o ručnom uklanjanju štetočina možete više pročitati na linku ispod
Kako početi uzgoj povrća i začinskih biljaka u saksijama
Ako imate ograničen prostor ili fizički niste u mogućnosti da radite u klasičnom tj. prizemnom vrtu, vrtlarenje u saksijama može biti najbolja opcija. Postoji mnogo kreativnih opcija ako nemate dovoljno saksija, mozete koristit kante, gajbe, drvene kutije, plastične flaše i sl.
Nedostatak dvorišta, vrta ili balkona ne znači da se moramo odreći uzgoja bilja. Zaista, u saksijama možete uzgajati skoro sve, bitno je obratiti pažnju na veličinu saksije ili posude.
Ovakvi vrtovi su atraktivni i relativno jednostavni za održavanje. Ipak se malo razlikuju od prizemnih vrtova. Nemojte se obeshrabriti, jer za svaki početak, potreban je period učenja, pokušaja i grešaka.
Za uzgoj začinskog bilja u saksijama koje planirate gajiti u stanu, izbor dobro osvetljenog meijsta je presudan. Stoga pronađite dobro osunčani prozor ili zatvorenu sobnu terasicu. U prostoriji je neophodno da temperatura bude između 19 i 22 stepeni Celzijusa.
Takođe, osim osunčanosti i strujanje vazduha mora biti dobro. Većini biljaka je potrebno svega 5-6 sati dnevnog svetla da bi napredovale.
I na malom prostoru možete uzgajati veliki broj različitih začinskih biljaka. Ako živite u kući, postavite začinsko bilje blizu kuhinje, a ako živite u stanu, onda grupišite saksije ispod prozora, a možete ih uzgajati i na balkonu. Važno je da biljke dobijaju sunčevu tj. dnevnu svetlost bar pola dana.
Gajenje biljaka u saksijama nije toliko teško, a vaš trud isplati se sa prvim plodovima koje proizvedete. Zaista je jako dobar osećaj kada možemo začiniti jela koja pripremamo, zdravim začinima koje sami gajimo.
Pokušajte iskoristiti neke savjete koji su ovdje predloženi i uzgojite svoje povrće i začinske biljke, sigurno će biti zdraviji od onih koje kupujete.
Prijavite se na naš newsletter
Foto: Pixabay