Za vrtlare početnike savjeti iskusnijih vrtlara su jako bitni i korisni. Ako volite svoj vrt i želite da naučite više, ili vam treba neki mali savjet da poboljšate svoje vještine, možda se ovde krije baš ono što vam je potrebno 🙂
Korisni savjeti za vrtlare početnike
-Možete koristiti ostatak iz vrećica čaja i ostatak kafe da zakiselite tlo biljkama. Neke biljke vole kiselije tlo. Ovo možete primjenjivati kod biljaka kao što su:
- gardenije,
- azaleja,
- rododendroni,
- kamelije,
- pa čak i borovnice.
Ovo možete da dodate biljkama jednom mjesečno.
Tvrda voda na saksijama
-Imate problem sa saksijama zbog tvrde vode? Rešenje je jednostavno. Da biste uklonili naslage kamenca koje se formiraju na glinenim saksijama, pomješajte jednake dijelove bijelog sirćeta, alkohola i vode u bočicu s raspršivačem. Nanesite smjesu u saksiju i istrljajte plastičnom četkom, zatim dobro isperite i ostavite da se saksija osuši prije nego što u nju posadite bilo šta.
Neke saksije je možda bolje prefarbati. Ako se mrlje od tvrde vode teško skidaju, možete korisitit sprej i ofarbati svoje omiljene saksije. Na taj način one će izgledati kao nove. Neće vam biti potrebno mnogo truda sprej se brzo suši i za čas imate saksije kao nove.
Kako da sami napravite oznake za posađene biljke
-Da biste napravili oznake za vaše tek posađene biljke koristite prirodne materijale. Na ravne površine kamenja raznih veličina napišite imena biljaka (pomoću trajnog markera) i postavite ih pored biljaka. Možete također koristiti drvene štapiće od sladoleda da napišete nazive biljaka.
Škarama izrežite trake od čaša za jogurt. Koristite trajni marker i pišite direktno na bijelu plastiku nazive biljaka.
Plastični piknik noževi se mogu odlično iskoristiti, nemojte da ih bacate. Možete da ih obojite i na njima napišete nazive posijanog povrća. Ili samo zapišite naziv, ako nemate neku zanimljivu trajnu boju sa kojom bi ofarbali noževe.
Ako imate komade stare cigle (opeke) možete na njima zapisati naziv i spustiti pored posađene biljke.
Rotacija usjeva je jako bitna
-Rotacija usjeva u povrtnjaku podrazumijeva praksu izmjene godišnjih usjeva uzgojenih na određenom polju ili gredici. Bitno je da se usjevi iste vrste ili biljne porodice ne uzgajaju bez prekida na istom polju. Već se isti usjev na isto mjesto sadi samo jednom u tri godine.
Ova praksa osigurava 10% veću produktivnost usjeva. Isto rotacija usjeva sprječava da isti usjev iz godine u godinu troši iste hranjive tvari. Također može pomoći u suzbijanju insekata ili bolesti koji bi mogli ostati u tlu nakon berbe usjeva.
Lisne uši, te male napasti
-Ako vaše biljke imaju lisne uši, možete ih ukloniti sa malo samoljepljive trake! Omotajte traku oko ruke, ljepljivu stranu prema van i lagano dodirujte listove biljaka koji su zaraženi lisnim ušima.
Budite nježni da ne oštetite listove. Koncentrišite se na donju stranu listova, jer se tamo mali bezobraznici vole sakriti.
Ovo možete koristiti i kad su smrdljivi martini u pitanju (smrdibube). Meni je mnogo pomoglo ove godine, tako da ova metoda je bila dovoljna. Nisam morala da koristi bilo kakvu tekucinu da zaštitim biljke.
Jednostavno sam ih lovila kad god sam imala vremena. I zaista je pomoglo. Ako imate veliki vrt, možda ipak pored ovoga da koritite ulje ili prah neem.
Korištenje neem praha ili ulja se pokazalo efkasno kod nekih poznanika, koji su imali problem u vrtu sa smrdibubama. Oni ipak imaju jako veliki vrt i malo slobodnog vremena na raspolagaju. A neem ulje ili prah su prirodni i koriste se u organskim vrtovima.
-Niste ljubitelj rukavica dok radite u vrtu, a nakupljanje prljavštine ispod noktiju vam smeta? Jedno jednostavno rešenje kako biste spriječili nakupljanje prljavštine pod noktima je sapun.
Dovoljno je da povučete nokte preko sapuna i na taj način ćete zalijepiti sapun pod noktima, pa se prljavština ne može sakupljati ispod njih. Zatim, nakon što završite u vrtu, četkom za nokte uklonite sapun i vaši nokti će postati blistavi.
-Sljedeći put kad kuhate povrće, nemojte sipati vodu u odvod! Ohladite vodu i koristite je za zalijevanje biljaka u vrtu i začudićete se kako biljke reaguju. Vodu u kojoj ste kuhali jaja ohladite i sa njom zalijevajte biljke kojima je potreban kalcijum.
-Obavezno dajite mladim biljkama puno vode, ali izbjegavajte vlaženje lišća biljke! Mokro lišće lako može dovesti do plijesni, truleži i bolesti biljke!
Bitan savjet za vrtlare početnike
Ako sadite paradajz, paprike, tikvice ili lubenice po prvi put i nemate iskustva zapamtite da je dodavanje kalcijuma jako bitno.
Čest problem koji muči vrtlare početnike koji prvi put sade povrće je vršna trulež biljaka, na linku ispod možete pročitati više o čemu se radi.
Ako ste vrtlar početnik, može se desiti da imate neke probleme u vrtu, ali tražite pomoć, pitajte ljude u poljoprivrednim apotekama za savjet. Ili se raspitajte kod zaposlenih u vrtnim centrima.
Dobre savjete možete dobiti i od lokalnih vrtlara sa dugogodišnjim iskustvom.
Ako imate neka pitanja možete i nama pisati ili ostaviti komentar. I zapamtite da i vrtlari sa iskustvom nailaze na probleme, tu smo da pomognemo jedni drugima.
Nemojte kad imate problem odmah da posežete za sintetičkim proizvodima, potrudite se da ostanete organski i da sačuvate okoliš i svoje zdravlje.